Sencow odebrał Nagrodę im. Sacharowa

Sencow odebrał Nagrodę im. Sacharowa

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Były więzień polityczny Kremla ukraiński reżyser Ołeh Sencow osobiście odebrał nagrodę Parlamentu Europejskiego im. Andrieja Sacharowa za wolność myśli, przyznaną mu w ubiegłym roku.

Według korespondenta Ukrinform wręczenie odbyło się we wtorek podczas sesji plenarnej UE w Strasburgu.

„Gratuluję ukraińskiemu reżyserowi, pisarzowi, który otrzymał nagrodę Andrieja Sacharowa w 2018 roku ... Zapłacił bardzo wielką cenę za swoją odwagę” - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

Sencow w swoim wystąpieniu w Parlamencie Europejskim podkreślił, że przyjmuje tę nagrodę nie dla siebie, ale dla wszystkich więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji.

Sencowu przyznano nagrodę imienia Sacharowa w 2018 r. podczas pobytu w więzieniu. Wtedy nagrodę odebrali jego siostra Natalia Kaplan i jego adwokat Dmytro Dinze.

Ołeh Sencow wraz z 34 innymi Ukraińcami został uwolniony z aresztu rosyjskiego 7 września tego roku w wyniku wymiany więźniów z Rosją.

Od 1988 r. Parlament Europejski przyznaje Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli osobom i organizacjom broniącym praw człowieka i podstawowych wolności.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-