W polskim Parlamencie chcą zorganizować spotkanie z byłymi więźniami Kremla

W polskim Parlamencie chcą zorganizować spotkanie z byłymi więźniami Kremla

zdjęcie
Ukrinform
W polskim parlamencie powinna się odbyć duża konferencja z udziałem byłych kremlowskich więźniów politycznych, aby omówić zbrodnie rosyjskiego systemu totalitarnego i działania Rosji we wschodniej Ukrainie - powiedział wicemarszałek Senatu RP Mariusz Kamiński podczas spotkania z byłym kremlowskim więźniem politycznym Romanem Suszczenko i ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą - donosi korespondent Ukrinform.

„Konieczne jest zorganizowanie konferencji, na której więźniowie polityczni Kremla mogliby opowiedzieć swoje historie” - powiedział Kamiński.

Dodał, że jedną z misji polskiego Senatu jest właśnie ochrona praw człowieka.

Ze swojej strony Suszczenko w imieniu wszystkich więźniów politycznych Kremla - zarówno zwolnionych, jak i przebywających w rosyjskich więzieniach - podziękował Kamińskiemu za wsparcie i starania polskiego parlamentu na rzecz europejskiego i euroatlantyckiego kursu Ukrainy.

Suszczenko podziękował także Polakom, którzy pisali listy do niego i innych więźniów Kremla.

Były więzień polityczny wezwał do „kontynuacji polityki wsparcia dla Ukrainy”.

Wcześniej, w poniedziałek 25 listopada, Roman Suszczenko i ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca wzięli udział w symbolicznym demontażu wystawy „Sztuka zza krat” z fasady budynku Ambasady Ukrainy w Warszawie.

Przypomnijmy, korespondent Ukrinform we Francji, Roman Suszczenko, z naruszeniem zasad międzynarodowych, został zatrzymany w Moskwie 30 września 2016 roku, dokąd przyjechał prywatnie z Paryża. 7 października 2016 roku został oskarżony o szpiegostwo.

4 czerwca 2018 roku Sąd miejski w Moskwie skazał Suszczenko na 12 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. 12 września, Sąd Najwyższy Rosji potwierdził prawomocność tej decyzji. Suszczenko wysłano do kolonii numer 11 w obwodzie kirowskim (miasto Kirowo-Czepieck, wieś Utrobino).

7 września odbyła się wymiana jeńców w formacie 35-35 między Ukrainą a Rosją. 35 osób powróciło na Ukrainę, w tym 11 bezprawnie skazanych Ukraińców, w tym Suszczenko, a także 24 marynarzy schwytanych w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-