Prezydent wziął udział w uroczystościach upamiętniających ofiary Hołodomoru

Prezydent wziął udział w uroczystościach upamiętniających ofiary Hołodomoru

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski i jego żona wzięli udział w uroczystościach żałobnych na terenie Narodowego Muzeum Ofiar Hołodomoru w Dniu Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych - donosi korespondent Ukrinform.

W uroczystościach również wzięli udział: Marszałek Rady Najwyższej Dmytro Razumkow, premier Oleksij Honczaruk, przedstawiciele władz państwowych, samorządu lokalnego, społeczności, duchowieństwa i goście zagraniczni.

Przypomnijmy, 23 listopada na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych. Obchodzony jest on corocznie w czwartą sobotę listopada na podstawie dekretów prezydenckich z 1998 i 2007 roku.

W XX wieku Ukraińcy doświadczyli trzech głodów: 1921–1923, 1932–1933 i głodu 1946–1947. Jednak najbardziej masowy był Hołodomor z lat 1932–1933 - ludobójstwo narodu ukraińskiego popełnione przez totalitarny reżim komunistyczny ZSRR.

Głód poprzedzony był gwałtowną kolektywizacją rolnictwa, „rozkułaczeniem” chłopów, kampanią zbiorów zbóż, masowym terrorem na wsi. Terror głodem, który trwał na Ukrainie około 22 miesięcy, był świadomą i celową polityką rządu Stalina, strategią i taktyką, którą stosowano od 1928 roku. Ta represyjna akcja miała na celu poniżenie ukraińskiego chłopstwa, zniszczenie niezależnych chłopskich gospodarstw - społeczno-ekonomicznych podstaw narodu ukraińskiego. W szczytowych miesiącach Wielkiego Głodu na Ukrainie co minutę ginęły 24 osoby. W krótkim czasie Moskwa zabiła ponad trzy miliony Ukraińców.

W listopadzie 2006 r. Rada Najwyższa uznała Hołodomor z lat 1932–1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Spośród 195 krajów na świecie akt ludobójstwa Hołodomoru w latach 1932–1933 na Ukrainie na poziomie międzypaństwowym, z wyjątkiem Ukrainy, jest uznawany przez 15 państw członkowskich ONZ i państwo Watykanu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-