Hołodomor - unikalne zdjęcia austriackiego inżyniera

Hołodomor - unikalne zdjęcia austriackiego inżyniera

Ukrinform
Związek Radziecki był już dość odizolowany od świata zewnętrznego w latach 30. XX wieku i trudno było uzyskać od niego wiarygodne informacje.

Chociaż w tym czasie w Moskwie było kilku zagranicznych dziennikarzy, źródłami informacji o masowym głodzie byli zagraniczni eksperci i czasami podróżnicy.

Jednym z nich był austriacki inżynier Alexander Wienerberger, który wykonał kilka zdjęć procesu Hołodomoru, dokumentując zbrodnię przeciwko ludzkości dokonaną przez władze radzieckie.

Ojciec Yuriy Kolasa, który w archiwach diecezjalnych w Wiedniu zobaczył oryginalne zdjęcia Wienerbergera i jego samego, donosi, że wiedeński chemik Wienerberger mieszkał i pracował w Związku Radzieckim przez około 20 lat. W 1932 r. Pełnił funkcję dyrektora technicznego fabryki tworzyw sztucznych w Lubuczanach, miejscowości na południu regionu moskiewskiego. Następnie przeniósł się do pracy do ówczesnej stolicy Ukrainy, Charkowa, na ulicach, którego dostrzegł straszliwy głód.

Większość zdjęć, które wykonał aparatem „Leika”, wykonano w regionie charkowskim. W październiku 1933 r. z pomocą austriackiego dyplomaty Heinricha Pachera przewieziono je do Wiednia pocztą dyplomatyczną.

Tam Wienerbergerowi udało się dotrzeć do arcybiskupa Wiednia i dostarczyć mu 26 fotografii z odpowiednimi podpisami o tragedii głodowej na Ukrainie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-