Polska będzie szukać szczątków swoich żołnierzy na Ukrainie

Polska będzie szukać szczątków swoich żołnierzy na Ukrainie

Ukrinform
Instytut Pamięci Narodowej (IPN) otrzymał zgodę Ministerstwa Kultury, Młodzieży i Sportu Ukrainy na prowadzenie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych w celu zidentyfikowania szczątków polskich żołnierzy poległych w walkach z nazistami we Lwowie – w Zboisku i Hołosku - powiedziała wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN mec. Anna Szeląg, informują Dzieje.pl .

"Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zamierzają odnaleźć szczątki żołnierzy września 1939 roku, którzy polegli w obronie Lwowa" – powiedziała Szeląg.

Według niej, polskim archeologom i antropologom zezwolono na pracę we lwowskich dzielnicach Zboisko i Hołosko.

Szeląg twierdzi, że polscy eksperci odkryli braterski grób w Hołosku, w którym pochowanych jest 120 polskich żołnierzy. Strona polska chce je ekshumować, ale biorąc pod uwagę początek sezonu jesienno-zimowego w tym roku, jest już za późno. Jednak teraz polscy specjaliści chętnie prowadzą „prace sondażowe w Zboiskach, które będą polegać na zlokalizowaniu i wytyczeniu granic mogiły, gdzie również pogrzebani są żołnierze września 1939 roku"

Jak wspomniano, kilka dni temu we Lwowie zastępca szefa Urzędu Prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa na spotkaniu Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Ukrainy i Polski przekazał zgodę ukraińskiego Ministerstwa Kultury, Sportu i Młodzieży na rozpoczęcie prac poszukiwawczych w dwóch miejscach pochówku żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w 1939 r. pod Lwowem.

Wcześniej polscy eksperci zostali zaproszeni do udziału w pracach poszukiwawczych i ekshumacyjnych w Drohobyczu.

av

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-