Polska powinna uprościć legalizację ukraińskich pracowników

Polska powinna uprościć legalizację ukraińskich pracowników

Ukrinform
Głównymi problemami ukraińskich migrantów zarobkowych w Polsce jest bardzo długi proces legalizacji i przywiązanie do konkretnego pracodawcy - powiedziała w wywiadzie dla Ukrinform, Myroslava Keryk - kandydatka do Sejmu RP, prezes Fundacji „Nasz wybór”, ekspert ds. migracji.

„Procedury legalizacyjne są bardzo skomplikowane i czasochłonne, jeśli ktoś chce zostać w Polsce trochę dłużej. Urzędy zajmujące się tymi kwestiami nie podejmują już decyzji około roku - i jest to szkodliwe nie tylko dla migrantów, ale także dla pracodawców i gospodarki kraju ”- powiedziała Keryk.

Jej zdaniem sytuacja musi zostać zmieniona i zrobi to, jeśli trafi do sejmu.

Zdaniem eksperta problemem jest fakt, że często pracownicy są przywiązywani do określonego miejsca pracy.

„Ponadto migranci przybywający do pracy w Polsce są przywiązani do konkretnego pracodawcy, określonego miejsca pracy. Jeśli zmieniają pracę i pracodawców, muszą przejść całą procedurę od samego początku. Jest to obciążenie dla całego systemu, ponieważ rośnie liczba wniosków do Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Wiąże to również pracownika z pracodawcą i oznacza, że ​​może on lub ona nadużywać władzy, to znaczy stosunek pracodawca-pracownik nie jest równy. Dlatego ludzie, którzy chcą szybciej zalegalizować swoją pracę, zgadzają się na gorsze warunki pracy, niższe wynagrodzenie”- wyjaśniła Keryk.

Zauważyła również, że polscy pracodawcy znajdują się w trudnej sytuacji, ponieważ muszą długo czekać na decyzje o zalegalizowaniu swoich pracowników z Ukrainy.

„Jest to szkodliwe dla polskiej gospodarki, ponieważ ludzie są wypychani do szarej strefy - nie płacą podatków, nie są ubezpieczeni, nie dokonuje się żadnych płatności ubezpieczeniowych. Dlatego konieczne jest uproszczenie tej procedury i odblokowanie pracy regionalnych instytucji legalizujących cudzoziemców – stwierdziła Keryk.

Podaje się, że w Polsce jest około 1,5 miliona ukraińskich pracowników

av

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-