25 ważnych faktów na temat ukraińskiej flagi

25 ważnych faktów na temat ukraińskiej flagi

Ukrinform
W przeddzień Dnia Niepodległości Ukrinform bada tradycję łączenia kolorów niebieskiego i żółtego z symboliką ukraińskiej flagi.

Historia ukraińskiej flagi odzwierciedla całą historię państwowości ukraińskiej - od czasów starożytnych po współczesność. Rytualna symbolika połączenia tych kolorów jest związana z Wielką Migracją Ludów, która miała miejsce 3000 lat przed naszą erą. Od czasu chrztu Rosji kolory te zawsze były obecne na flagach naszego państwa. Flaga Ukrainy została podniesiona we Lwowie już w czerwcu 1848 r., a w ZSRR ta kombinacja kolorów była prześladowana jako niebezpieczne przestępstwo. Pod niebiesko-żółtą flagą były trzy proklamacje ukraińskiej państwowości: 1917, 1941 i 1990, trzy współczesne rewolucje: „na Granicie” i dwie na Majdanie, a teraz toczy się wojna przeciwko rosyjsko-imperskiej inwazji na Donbas i Krym.

Flaga Ukrainy w pradawnych czasach...

Po raz pierwszy kombinacja niebieskiego i żółtego pojawiła się na herbie Lwowa: Daniel Halicki podarował miastu, założonemu w 1256 r., herb przedstawiający żółtego lwa na niebieskim tle.

Złoty i niebieski są używane w godle Królestwa Rosyjskiego oficjalnie od XIV wieku. Również te kolory są obecne na herbach miejscowej szlachty i książąt.

Flagi kozaków zaporoskich często miały także kombinację niebieskiego i żółtego, zwłaszcza od XVIII wieku. Zwykle na fladze widniał także kozak ubrany w złoty lub czerwony kolor.

Podczas rewolucyjnej „Wiosny Ludów” w 1848 r. Główna Rada Rosyjska we Lwowie przywraca użycie herbu Królestwa Rosyjskiego (państwo halicińsko-wołyńskie) z XIII-XIV wieku z wizerunkiem złotego lwa spoczywającego na skale na niebieskim polu i powszechnie używanego jako flagi narodowej z kombinacją niebieskiego i żółtego.

Na swoim obrazie „Kozacy zaporoscy piszą list do sułtana tureckiego” (1891) nad głowami Kozaków Ilya Riepin ukrył na kopiach żółto-niebieskie i czerwono-czarne flagi. Konsultantem artysty w czasie tworzenia tego obrazu był znany historyk kozaków ukraińskich Dmitrij Jawornicki. To z eksponatów z kolekcji Jawornickiego Riepin namalował większość amunicji, broni i innych akcesoriów kozackich, w tym flag.

Od 5 maja 1900 r. w Galicji pod niebiesko-żółtą flagą rozpoczyna się działalność ukraińskiego stowarzyszenia sportowo-motorowego „Sicz”. Stopniowo koncepcja niebiesko-żółtej flagi ukraińskiej rozciąga się na ziemie Zakarpackie, a wraz z początkiem masowej emigracji Ukraińców pod koniec XIX wieku - do osad w Ameryce.

W walce o niepodległą Ukrainę…

Po raz pierwszy od rewolucji lutowej 1917 r. ukraińskie niebiesko-żółte flagi pojawiły się publicznie w Kijowie, Odessie i Charkowie 16 marca 1917 r. Ukranizacja jednostek armii carskiej na frontach I wojny światowej i Floty Czarnomorskiej odbyło się pod ukraińskimi flagami.

17 marca 1917 r. Ogłoszono organizację Rady Centralnej i od tego czasu ukraińskie niebiesko-żółte flagi zaczynają pojawiać się publicznie na szczeblu państwowym. Pierwszy prezydent Ukrainy Mychajło Hruszewski zatwierdził takie połączenie kolorów jako oficjalną flagę kraju.

Pod tym sztandarem walczono pod Krutami przeciwko rosyjskim bolszewikom i bojownikom ukraińskiej armii galicyjskiej, zarówno podczas wojny ukraińsko-polskiej, jak i na froncie bolszewickim, ponieważ flaga Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej była niebiesko-żółta.

Żołnierze Ukraińskiej Armii Galicyjskiej

Kontrowersje dotyczące układu kolorów trwają - a czasem stają się ostre - czy to prawda, że ​​nowoczesna flaga ma górny kolor niebieski, a flaga powinna pozostać „jak w URL” - żółty z góry. Współcześni uczeni wychodzą z założenia, że nie ma dokumentów, jakie w Ukraińskiej Republice Ludowej zatwierdzały „żółto-niebieski” porządek kolorów. Kolorowe pocztówki z tamtych czasów zarejestrowały oba warianty, a na czarno-białych starych zdjęciach trudno dokładnie określić, gdzie jest kolor.

Na początku lat czterdziestych rewolucyjne skrzydło Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – OUN -B pod przewodnictwem Stepana Bandery - dążyło do stworzenia własnej, czerwonej i czarnej symboliki, aby odróżnić się od OUN-M prowadzonej przez Andrija Melnyka, który używał niebieskiej flagi OUN i herbu ze złotym trójzębem i z mieczem. Czerwono-czarna flaga stała się popularna wśród młodych ludzi, szczególnie w „Plasti”, w latach dwudziestych XX wieku, kiedy polskie władze w Galicji prześladowały używanie narodowo-niebiesko-żółtej flagi przez Ukraińców (piłkarze Ukraińskiego Związku Sportowego występowali w czerwono – czarnych strojach). Ale rozpoczęła się wojna sowiecko-niemiecka, a czarno-czerwona symbolika pozostała nieoficjalna.

W latach 40. i 50. wielu zwykłych aktywistów UPA - zbrojne skrzydło OUN - nawet nie wiedziało o tych kolorach, więc walczyli z niebiesko-żółtymi sztandarami, trzymając je w ukryciu.

Od 15 marca do końca maja 1939 r. pod niebiesko-żółtą flagą powstała i walczyła o niepodległość Karpato-Ukraina.

Za czasów „radzieckich”…

W ZSRR używanie, a nawet przechowywanie niebiesko-żółtej flagi zostało uznane za przestępstwo i było surowo karane. W dokumentach KGB z lat 1950-1980 regularnie pojawiały się informacje o wywieszaniu flagi w osadach Ukrainy.

W nocy 1 maja 1966 r. 26-letni Wiktor Kuksa i 28-letni Georgi Moskalenko zawiesili żółto-niebieską flagę nad budynkiem Kijowskiego Instytutu Gospodarki Narodowej (obecnie Kijowski Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny). Czerwony - radziecki - zerwali, a narodowy ukraiński - podnieśli. Uszyli flagę z dwóch szalików i odręcznie napisali „Ukraina jeszcze nie umarła - jeszcze nie została zabita”. Obaj zostali skazani i wiele lat później, nawet już w czasach niepodległej Ukrainy, długo nie mogli uzyskać rehabilitacji.

30 grudnia 1967 r. w Dniepropietrowsku zawieszono niebiesko-żółtą flagę, a na niej namalowano ołówkiem trójząb i napisano: „Jeszcze nie umarła Ukraina, i wolność i chwała. 20 listopada, 50 lat URL, 22 stycznia 1918 r. - deklaracja niepodległości Ukrainy.

21 lutego 1976 r. żółto-niebieska flaga pojawiła się na Chreszczatyku, na dachu domu nr 21.

22 lipca 1976 r. W Montrealu, podczas XXI Igrzysk Olimpijskich na meczu drużyn piłki ręcznej między ZSRR i Rumunią, student z Toronto, Lubomir Szuch, pomachał ukraińską flagą, za co został usunięty z areny. Rzecznik Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich wyjaśnił, że działania ucznia wskazują na protest polityczny i że to „potencjalnie niebezpieczne”, a flaga może doprowadzić do niepokojów”.

27 lipca 1976 r. Podczas półfinału piłki nożnej między drużynami NRD i ZSRR, w składzie którego dominowali zawodnicy z Dynamo Kijów, 150 Ukraińców zawiesiło plakat z napisem: „Wolność Ukrainie!”. W drugiej połowie meczu 20-letni Daniło Mygal z Thunder Bay (Ontario) wybiegł na pole w wyszywance, z niebiesko-żółtą flagą, tańczący hopak i wykrzykując słowa „Wolność Ukrainie!” . Akcja trwała 15 sekund, po czym policja usunęła go ze stadionu.

26 kwietnia 1989 r. Jurko Wołoszczak, działacz towarzytwa Lion Society, otwarcie podniósł flagę narodową na wiecu z okazji rocznicy katastrofy w Czarnobylu na placu Rynek we Lwowie; wykonała go artystka Gala Dmytryszyn, miał na sobie złoty trójząb.

I we współczesnym państwie ukraińskim

To nie przypadek, że w Dzień Flagi Państwowej pamiętamy historyczny moment wniesienia flagi narodowej do Rady Najwyższej 24 sierpnia 1991 r. Do tego dnia pro-komunistyczna większość w parlamencie pod każdym względem utrudniała pojawienie się niebiesko-żółtej flagi w budynku BP, wymagając usunięcia nawet małych flag, które deputowani trzymali na swoich miejscach pracy. Ale po upadku Moskiewskiego puczu - sprzeciw wobec barw narodowych w krajowym ustawodawstwie stał się niemożliwy.

Oficjalnie zatwierdzono niebiesko-żółtą flagę jako narodowy symbol Ukrainy 28 stycznia 1992 r. W sierpniu 2004 r. Prezydent podpisał dekret ustanawiający Dzień Flagi Państwowej Ukrainy, obchodzony co roku 23 sierpnia. W Kijowie ten dzień obchodzony jest jeszcze 24 lipca. Tego dnia w 1990 r. nad urzędem miejskim w Kijowie podniesiono niebiesko-żółtą flagę.

Zima 2013-2014: Majdan, śmierć Bohaterów Niebiańskiej Sotni - i natychmiast po nich powódź tragedii, związanych z atakowanymi przez wroga terytoriami Ukrainy - zmieniły nasze podejście do symboli państwowych. Rozważania i dyskusje historyczne ustępują miejsca żywej historii, która powstaje na naszych oczach.

17 kwietnia 2014 r. w Gorłowce uprowadzono nieznanego członka Rady Miasta Władimira Rybaka, który próbował usunąć flagę separatystów i zawiesić flagę ukraińską na budynku Rady Miasta. W ciągu dwóch dni jego ciało zostało znalezione przez lokalnych rybaków w rzece ze śladami tortur. 20 lutego otrzymał tytuł Bohatera Ukrainy (pośmiertnie). Sprawcy tej zbrodni ukrywają się teraz na terytorium państwa-agresora.

Znają również i tam ukraińską flagę. 20 sierpnia 2014 „Mustang” przemalował górną połowę złotej gwiazdy na wieżowcu w Moskwie na niebiesko, robiąc ją „ukraińską” (swoją drogą, rok później, przy tej samej okazji w tym samym budynku ponownie powiewała ukraińska flaga).

Dziś, niebieskie i żółte flagi w Rosji niesione są w szczególności na demonstracjach, związanych z ochroną więźniów politycznych i prześladowaniem działaczy Tatarów krymskich. Rosyjscy działacze z Petersburga i Moskwy zjednoczyli się w akcji o nazwie „Strategia-18”, aby upamiętnić deportację Tatarów krymskich 18 maja 1944 r. 18 każdego miesiąca wychodzą, aby porozmawiać o sytuacji na Krymie.

Żółto-niebieska flaga powiewała nad budynkami lotniska w Doniecku przez całą jego obronę. Wróg strzelał do flagi, ale cyborgi niezmiennie odnawiali symbol państwa ukraińskiego. 23 sierpnia 2014 roku flagę umieścili tam żołnierze 3. pułku Sił Specjalnych. Teraz, dwa razy w roku - w Dzień Flagi Państwowej i w Święto jednostki wojskowej - ta legendarna flaga z lotniska w Doniecku jest podnoszona nad jednostką wojskową w Kropywnicku. 16 października 2014 r. ukraińską flagę na budynku lotniska zawiesili „cyborgi” z 79. Aeromobilnej Brygady. A nad najwyższym punktem lotniska - wieżą kontrolną, powiewała żółto-niebieska flaga, dopóki wróg nie zniszczył samej wieży.

A oto najnowsze wiadomości z „frontu flagi”. 9 sierpnia 2019 r. lokalni patrioci Ukrainy podnieśli ukraińską flagę na czasowo okupowanym terytorium Krymu w Sudaku, aby upamiętnić czterech zabitych w Pawłopilu marynarzy z 36. Brygady Sił Zbrojnych. Wcześniej, 17 grudnia 2018 r., flaga została podniesiona nad Przylądkiem Foros na cześć 24 ukraińskich marynarzy, znajdujących się w niewoli w Moskwie.

W Dzień Flagi Państwowej na całej Ukrainie będzie powiewać tysiące sztandarów wolnego, niezależnego państwa, które aktualnie walczy i buduje swoją przyszłość, które ucieka od post-imperium do społeczności demokratycznych państw europejskich ... których symbolika dziwnym „zbiegiem okoliczności” jest również niebieska i żółta.

Przygotował Ołeksandr Wołyński, Kijów


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-