Liczba Ukraińców popierających przystąpienie do NATO wzrosła o 46% w ciągu siedmiu lat

Liczba Ukraińców popierających przystąpienie do NATO wzrosła o 46% w ciągu siedmiu lat

Ukrinform
Członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim popiera 62% Ukraińców, a 21% jest przeciwnych.

Takie dane z badania socjologicznego przedstawił dyrektor Centrum Strategicznego Rozwoju Terytorialnego Andrij Orłow podczas konferencji prasowej w Ukrinform.

„62% Ukraińców popiera wejście do NATO, a 21% respondentów nie popiera takiej polityki” - powiedział.

Ekspert stwierdził, że 76% respondentów popiera przystąpienie do NATO w tym: w Donbasie - 37%, na północy - 66%, na południu - 55%.

Jednocześnie Orłow podkreślił, że od 2012 r. liczba Ukraińców wspierających przystąpienie do Sojuszu wzrosła o 46%.

Ekspert powiedział również, że 57% Ukraińców uważa członkostwo w NATO za główną gwarancję bezpieczeństwa Ukrainy, 8% uważa, że ​​takim gwarantem może być sojusz wojskowy z Rosją i innymi krajami WNP, podczas gdy 18% twierdzi, że takie gwarancje bezpieczeństwa może przynieść status neutralności.

Orłow zauważył również, że od 2012 r. odsetek tych Ukraińców, którzy uważają NATO za gwarancję bezpieczeństwa, wzrósł o 44%, podczas gdy liczba zwolenników neutralności zmniejszyła się o 10% w ciągu ostatnich dwóch lat.

Wśród argumentów przemawiających za przystąpieniem do NATO, według sondażu, Ukraińcy często nazywają zapewnienie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa, kolejny krok w kierunku UE, możliwość wzmocnienia i modernizacji ukraińskiej armii.

Jednocześnie Ukraińcy obawiają się, że przystąpienie do NATO może przyczynić się do zaangażowania Ukrainy w działania wojskowe aliantów i prowokację Rosji do otwartej agresji na Ukrainę.

Z kolei wicepremier ds. Integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwanna Kłympusz-Cyncadze nazwała „mity” dotyczące NATO i UE w społeczeństwie ukraińskim powodem dla kontynuowania oświecającej pracy wśród ludności.

„Jeśli chodzi o mity, które nadal istnieją wśród Ukraińców, zarówno w odniesieniu do Unii Europejskiej, jak i w odniesieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego, że na przykład nasze przystąpienie do NATO zaangażuje nas w operacje wojskowe NATO lub sprowokuje Rosję do otwartej agresji przeciwko Ukrainie wymaga po prostu dalszych prac wyjaśniających”- podkreśliła Iwanna Kłympusz-Cyncadze i przypomniała, że Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę, gdy Ukraina miała status neutralny i że ​​nie powstrzymało to Federacji Rosyjskiej, ale wręcz przeciwnie, „jej apetyt nasilił się”.

Badanie przeprowadzono w dniach 14-30 maja 2019 r. W badaniu wzięło udział 2116 respondentów ze 124 miejscowości o różnej liczbie zamieszkania.

Błąd statystyczny nie przekracza 2,18%.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-