Bezwizowy reżim istnieje już od dwóch lat. A jak on wpłynął na ukraińskiego turystę?

Bezwizowy reżim istnieje już od dwóch lat. A jak on wpłynął na ukraińskiego turystę?

Ukrinform
Liczba ukraińskich turystów zwiększyła się o około jedną trzecią w Europie, a Tanie Linie Lotnicze teraz kuszą dziesiątkami nowych kierunków.

Dwa lata temu świętowaliśmy długo oczekiwany reżim bezwizowy - całodobowymi kolejkami dla otrzymania paszportów biometrycznych w departamentach służby migracyjnej. W przedstawicielstwie Ukrainy w UE podsumowujemy najnowsze statystyki: w tym czasie dwa miliony naszych obywateli odwiedziło UE i strefę Schengen, dokonując 33 milionów podróży. Według danych Państwowej Straży Granicznej 34% z nich korzystało z transportu lotniczego, podczas gdy reszta przekroczyła granicę punktami kontroli samochodowej: z Polską (35%), Węgrami (12%), Rumunią (12%) i Słowacją (7%). Oczywiście nie możemy powiedzieć, że wszystkie dwa miliony Ukraińców spieszyły się z odkrywaniem Europy jako turyści, ale fakt, że proces ten się rozpoczął, można zobaczyć przynajmniej na regularnych zdjęciach w sieciach społecznościowych - znajomych, krewnych znajomych - z Pragi, Wiednia, Berlina, Barcelony.. Więc Ukrinform postanowił się dowiedzieć, jak w rzeczywistości reżim bezwizowy wpłynął na ukraińską turystykę w tym czasie.

Jak Ukraińcy stają się urodzonymi turystami

Państwowa Służba Graniczna zauważa, że ​​w pierwszym roku bezwizowego ruchu turystycznego obywatele Ukrainy przekraczali granicę z UE o 14% częściej (od 11 czerwca 2017 r. do 10 czerwca 2018 r.) w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku, w którym nadal obowiązywał system wizowy. Ale jak wyodrębnić z tej grupy turystów? Według dyrektora Centrum Rozwoju Turystyki Wołodymyra Caruki przybliżone wnioski można wysnuć na podstawie podróży Ukraińców tanimi liniami lotniczymi lub czarterem.

Wołodymyr Caruka

„Na przykład w 2018 r. tacy turyści zwiększyli się o 25-30% w porównaniu z poprzednim rokiem. Myślę, że również w tym roku zauważymy znaczny wzrost, ponieważ nowe loty stale się otwierają. Ludzie zaczęli podróżować kilka razy w roku i na różne sposoby - zorganizowanymi wycieczkami i indywidualnie tanimi liniami lotniczym. Ale mówić, że 2 miliony to w rzeczywistości turyści, nie można. Jeśli wykluczymy z tego segment biznesowy i ludzi, którzy po prostu jeżdżą do krewnych (a nie turystów klasycznych) i po prostu przekraczają granicę samochodami, to myślę, że prawdziwi turyści będą stanowili jedną trzecią tej liczby - powiedział Wołodymyr Caruka. „Ukraiński turysta nie zmienił się całkowicie, jest to powolny proces. Można będzie mówić o zmianach, kiedy 80% ukraińskich turystów nie odwiedzi Turcji lub Egiptu, a tylko 50-60% (dla porównania, ponad milion osób odwiedziło Turcję w 2017 r.). A to zależy od finansów ludności i rozwoju gospodarki, ponieważ pomimo „bezwizu” i tanich biletów lotniczych, na przykład miejsca docelowe w krajach skandynawskich pozostają niedostępne dla większości, ponieważ opłaty za hotel i wyżywienie pozostają dość wysokie”- zauważa dyrektor Centrum Rozwoju Turystyki .

Według redaktora naczelnego czasopisma „Ukraińska turystyka” Jurija Samojlowa, najważniejszą zmianą w strukturze ruchu turystycznego Ukrainy, uwarunkowaną przez ruch bezwizowy, jest możliwość podróży w ostatniej chwili. „Zadowolone z tego są zarówno biura turystyczne i agenci, a także sami turyści, ponieważ zrobienie wizy zawsze zajmuje kilka dni, a dzięki reżimu bezwizowemu obywatel Ukrainy może w dowolnym momencie przekroczyć granicę i wjechać na terytorium UE. Pod wpływem reżimu bezwizowego ukraiński turysta zaczął czuć się znacznie bardziej wolny niż wcześniej. Był w stanie wybrać znacznie większą liczbę ofert wakacyjnych i podróży niż w ramach systemu wizowego. To główna zmiana wynikająca z braku wizy ”- podkreślił Jurij Samojlow.

Jurij Samojlow

Reżim bezwizowy bez tanich linii lotniczych - pieniądze na wiatr

Eksperci w dziedzinie turystyki zgadzają się, że Europa stała się bardziej dostępna dla ukraińskich turystów nie tylko ze względu na brak wiz - tak samo ważną rolę odegrało pojawienie się tanich linii lotniczych na Ukrainie. Ale jak dotąd, naszego turysta nie zwabisz do Europy zwykłym brakiem biurokracji, ponieważ wiele podróży marzeń uniemożliwiała cena biletów. „Oczywiście, efekt bezwizowy, otrzymaliśmy ogromny - warto przyjrzeć się wzrostowi liczby lotów czarterowych do UE w popularnych kierunkach o 30-40% w ciągu ostatnich dwóch lat. Na przykład takie loty do Barcelony wzrosły o 2,5 raza w porównaniu z okresem do „bezwizu”, to samo można powiedzieć o Wiedniu. Ale efekt ten jest już praktycznie wyczerpany, ale efekt od pojawienie się tanich linii lotniczych wciąż trwa, zwłaszcza że w tym roku spodziewanych jest otwarcie wielu nowych kierunków - powiedział Wołodymyr Caruka.

I rzeczywiście, ekonomicznym turystom, nastawionym na Europę, będzie dokąd latać. Według turystycznego portalu „Na wakacjach” bardzo aktywną w tym roku będzie linia lotnicza Ryanair. 31 kwietnia, z lotniska „Boryspil” uruchomiła nowy rejs do Manchesteru (Wielka Brytania), 2 maja - do Dublina (Irlandia). Od października Ryanair planuje wprowadzić cztery nowe miejsca docelowe w Niemczech - do Dusseldorfu Weeze , Frankfurtu, do Karlsruhe/Baden-Baden i do Norymbergi. Z 1 lutego Laudamotion rozpoczął loty do Wiednia (Austria), który wylatuje z Boryspila pięć razy w tygodniu. Ponadto, 19 kwietnia rozpoczęła regularne loty z Kijowa do Paryża (także port lotniczy „Boryspil”) francuska firma Aigle Azur.

SkyUp Airlines również uruchomiło w tym roku nowe loty - do Gruzji (Batumi), Hiszpanii (Alicante, Palma de Mallorca, Teneryfa), Włoch (Neapol, Rimini, Katania), Portugalii (Faro), Cypru (Larnaka), Czarnogóry (Podgorica), a także do Bułgarii, Albanii, Grecji i Czech. Jednocześnie Wizz Air rozpoczął już loty na Łotwę (Ryga), do Niemiec (Brema), Polski (Kraków) i Danii (Billund).

Cóż, międzynarodowe firmy bardzo dokładnie badają popyt przed otwarciem nowych lotów i wygląda na to, że w tym roku nie będzie mniejszego wzrostu liczby ukraińskich turystów w Europie niż w przeszłości. Ponadto, według Służby Migracyjnej, zagraniczne paszporty biometryczne otrzymało już ponad 11 milionów Ukraińców, co oznacza, że ​​przynajmniej część z nich wkrótce będzie chodzić po Europie, pijąc kawę, przynajmniej po nie tak już odległych geograficznie ulicach Wiednia lub Warszawy.

Julia Horbań, Kijów.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-