
Dzisiaj Ukraina obchodzi stulecie Jedności
Święto to oficjalnie ustanowiono w 1999 roku, mając na uwadze wielkie polityczne i historyczne znaczenie zjednoczenia UPR i ZURL dla utworzenia jednego (jednolitego) państwa ukraińskiego. W 2011 roku Dzień Jedności połączono z Dniem Wolności, obchodzonym 22 listopada i istniało jako "Dzień jedności i wolności Ukrainy". Jednak w 2014 roku, na mocy dekretu prezydenta Petro Poroszenko, przywrócono nazwę - „Dzień Jedności Ukrainy”.
W tym roku, w stulecie Aktu Zjednoczenia, święto to obchodzone jest pod hasłem "Razem z własnej woli od 1919 roku".
We współczesnym ukraińskim kalendarzu narodowym data 22 stycznia zajmuje jedno z ważniejszych miejsc i ma głębokie znaczenie – symbolizuje odwieczne marzenia Ukraińców o wolnym życiu w niezależnym, zjednoczonym, niepodległym państwie.
22 stycznia 1918 r. Rada Najwyższa proklamowała niepodległość Ukraińskiej Republiki Ludowej. Rok później, 22 stycznia, 1919, w Kijowie na placu św. Zofii został ogłoszony Akt o zjednoczeniu ziem ukraińskich w jedną Ukrainę. Tekst Aktu głosił: „Od teraz w jedno scalają się na wieki, oderwane jedna od drugiej, części jedynej Ukrainy - Zachodnioukraińska Republika Ludowa (Galicja, Bukowina, Węgierska Ukraina) oraz Wielka Naddnieprzańska Ukraina. Ziściły się odwieczne marzenia, które żyły i dla których zginęli najlepsi synowie Ukrainy. Od teraz jest jedyna niezależna Ukraińska Republika Ludowa".
Jednak zjednoczenie Ukrainy miało miejsce w bardzo symboliczny sposób: kilka tygodni po ogłoszeniu Aktu Zjednoczenia bolszewicy zajęli Kijów, później Polacy zajęli Galicję Wschodnią, a Czechosłowacja - Zakarpacie.
Pierwsze obchody Jedności odbyły się 22 stycznia 1939 r. w Karpato - Ukrainie (Chust), w tym czasie na terytorium autonomicznej republiki Czechosłowacji. Tego dnia pod niebiesko-żółtymi flagami odbyła się trzydziestotysięczna manifestacja ludności, która zjechała się do stolicy Karpato-Ukrainy ze wszystkich zakątków regionu, aby upamiętnić wydarzenia sprzed 20 lat.
Jaskrawym wyrazem jedności, woli narodu ukraińskiego do wolności, był "żywy łańcuch" zainicjowany przez siły patriotyczne 21 stycznia 1990 roku, z okazji 71. rocznicy ogłoszenia Aktu. Miliony, wtedy jeszcze sowieckich Ukraińców wzięły się za ręce z Kijowa do Lwowa, świętując Dzień Jedności.
Od tego czasu na Ukrainie "żywe łańcuchy" powstawały wielokrotnie, symbolizując jedność narodu ukraińskiego, a Dzień Jedności Ukrainy obchodzony jest obecnie corocznie na szczeblu państwowym.