Prawosławni i grekokatolicy obchodzą dziś święto Chrztu Pańskiego

Prawosławni i grekokatolicy obchodzą dziś święto Chrztu Pańskiego

Ukrinform
W sobotę, 19 stycznia, wierni obrządku wschodniego obchodzą święto Chrztu Pańskiego lub Objawienia Pańskiego.

Jest to trzecie, największe i ostatnie święto z serii świąteczno-noworocznych. Wśród wiernych nazywany różnie: Chrztem, Chrztem Pańskim, Epifanią, świętem Jordanu.

Podczas tego święta wspomina się i wychwala wydarzenie z Ewangelii - ochrzczenie Jezusa Chrystusa w rzece Jordan przez św. Jana Chrzciciela. W Piśmie Świętym jest powiedziane, że podczas chrztu Jezusa z nieba w postaci gołębicy zstąpił Duch Święty, i odezwał się głos Boga, dlatego święto zwane jest też Objawieniem Pańskim.

We wszystkich kościołach w tym dniu odbywa się liturgia świąteczna, która kończy się Wielkim Poświęceniem Wody. Zwyczaj święcenia wody istniał od samego początku chrześcijaństwa i odbywa się na pamiątkę wydarzenia, kiedy to Jezus Chrystus poświęcił wody Jordanu.

Woda, poświęcona 18 i 19 stycznia, jest nazywana Wodą Jordańską, i ma ogromną siłę. Uświęca się nią świątynie i domy, daje pić ciężko chorym i trzyma w domu przez rok aż do następnego Objawienia Pańskiego.

Jedną z tradycji tego święta jest procesja do lodowej tafli, którą nazywa się Jordan, i masowe kąpiele w niej.

Istnieje wiele przesądów związanych z tym świętem. Jeśli ten dzień jest jasny i zimny - będzie suche lato, jeśli zachmurzenie i śnieg - obfite zbiory. Jeśli podczas Poświęcania Wody pada śnieg -to dobrze – pszczoły będą się płodzić i chleb rosnąć. Jeśli noc jest gwiaździsta - będzie urodzaj orzechów i jagód. W święto Chrztu Pańskiego po raz ostatni śpiewa się kolędy. W pradawnych czasach, po święcie, rozpoczynał się nowy sezon ślubny, który trwał do Wielkiego Postu.

Jak donosi Ukrinform, w tym roku święto Chrztu będzie obchodzone w 12 miejscach w Kijowie. Na każdym z nich, 19 stycznia, od 07:00 do 21:00, będą pracowały służby ratunkowe i punkty pierwszej pomocy.

Ogólnie rzecz biorąc, na Ukrainie, w dniu 19 stycznia, w miejscach obchodów Objawienia Pańskiego, Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wraz z władzami lokalnymi rozmieści 967 stanowisk ratowniczych, z których każde składać się będzie z 3-4 osób, wyposażonych w sprzęt do ratowania ludzi na wodzie. W tym dniu ponad 2.900 osób i 541 sztuk sprzętu będzie na stanowiskach ratunkowych PSSN.

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2019 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-