Ukraine Now, Sencow i KAZKA: podsumowanie kulturalne 2018

Ukraine Now, Sencow i KAZKA: podsumowanie kulturalne 2018

Ukrinform
Najgłośniejsze wydarzenia w ukraińskiej kulturze w ciągu ostatniego roku.

Takie same lata się nie zdarzają. Szczególnie jeśli to dotyczy Ukrainy, która przechodzi trudny, ale jednocześnie bardzo dynamiczny okres. Ale mówiono o naszym kraju nie tylko przez pryzmat wojny, ale także zwracano uwagę na nasze osiągnięcia w kinie, muzyce, literaturze i designie.

Proponujemy przypomnieć sobie te najważniejsze wydarzenia w kulturze ukraińskiej.

1. TRIUMF SIERGIEJA ŁOŹNICY W CANNES

Siergiej Łoźnica został wyróżniony nagrodą za najlepszą reżyserię w Przeglądzie Un Certain Regard na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie odbyła się światowa premiera jego filmu “Donbass”. Następnie film Łoźnicy był prezentowany na międzynarodowych festiwalach filmowych w Karlowych Warach, Monachium, Melbourne i w Jerozolimie. Ukraińska premiera filmu odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie. Ponadto film jest ukraińskim kandydatem do nominacji na Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny", a w listopadzie tego roku Donbass zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sewilli.

2. STWORZENIE INSTYTUTU UKRAIŃSKIEGO

Na 27 roku niepodległości Ukraina utworzyła wreszcie organizację odpowiedzialną za dyplomację kulturalną, która powinna kształtować wizerunek naszego państwa za granicą. Instytut ukraiński powinien stać się odpowiednikiem British Council, Goethe-Institut, Instytutu Francuskiego i innych instytucji, które istnieją w krajach europejskich od ponad 50 lat. Dyrektorem instytutu został Władimir Szejko.

3. ALEXANDR ROITBURD - ZOSTAŁ DYREKTOREM MUZEUM SZTUKI W ODESSIE

Emocje wokół Muzeum Sztuki w Odessie nie gasły od kilku miesięcy. Jednak w marcu miejscowi urzędnicy postanowili, że artysta Alexander Roitburd powinien zostać dyrektorem muzeum. Nowy dyrektor od razu zaczął reformować muzeum: już w 2018 zaczął walczyć z miejscową biurokracją, odświeżył kadry, rozpoczął remont w niektórych salach. Muzeum w Odessie zrobiło się bardziej otwarte i demokratyczne.

4. ZAMKNIĘCIE KIN "UKRAINA" I "KINOPANORAMA"

Niestety, jesienią dowiedzieliśmy się o zawieszeniu działalności dwóch kultowych kijowskich kin jednocześnie, i to na tle katastrofalnego niedoboru sal kinowych w kraju, a zwłaszcza w stolicy. Aktywiści długo się nie poddawali i gromadzili pod murami "KINOPANORAMY", próbując udowodnić właścicielowi budynku, że Kijów potrzebuje tego kina.

W kinie "Ukraina", w którym w 1965 roku miała miejsce premiera filmu Siergieja Paradżanowa, w którym ukraińska inteligencja sprzeciwiła się reżimowi totalitarnemu, pojawili się nowi właściciele. Poprosili pracowników kina, aby zwolnili się "na włsne życzene", i jak dotąd nie wyrażali swoich zamiarów dotyczących przyszłości budynku.

5. WŁASNE LOGO UKRAINY - UKRAINE NOW

Kolejnym krokiem w kierunku uznania Ukrainy na świecie jest zatwierdzenie oficjalnej marki państwowej. Rząd postawił sobie za cel stworzenie "dynamicznego, otwartego i pozytywnego" brandingu Ukrainy w celu zmiany myślenia o Ukrainie i przyciągnięcia turystów.

Stworzenie marki zostało powierzone agencji Banda, która zrobiła akcent na minimalizmie i ciągłej transformacji umiejętności dostosowywania logo do różnych celów. Warto zauważyć, że to logo zdążyli już docenić profesjonaliści: agencja Banda zdobył prestiżową nagrodę Red Dot Design Award. W grudniu projekt Ukraina Now został zaprezentowany w kilku krajach europejskich.

6. "SKAZHENE VESILLYA” - NAJBARDZIEJ KASOWY FILM W HISTORII UKRAIŃSKIEGO KINO

Komedia Wlada Dikiego o ślubie ukraińskiej kobiety i czarnoskórego lekarza z Francji spotkała się z wieloma negatywnymi opiniami krytyków. Jednak nie przeszkodziło to filmowi zyskać powszechne uznanie wśród widzów: wpływy ze sprzedaży biletów osiągnęły 55 milionów hrywien, a w ciągu 17 tygodni film obejrzało około 700 tysięcy Ukraińców. Pod koniec roku "Skazhene vesillya" były jednym z nielicznych filmów, któremu udało się zarobić, a nawet zwrócić fundusze Goskino wydzielone na produkcję filmu.

Prawdopodobnie taki sukces można wytłumaczyć gwiazdorskiemu zespołowi filmowemu, w skład którego wchodzili Oleg Winnik, Jurij Gorbunow, Aleksiej Potapenko (Potap) i Monatik. Lub może fakt, że Ukraińcom brakuje pozytywnych emocji i lekkomyślności w życiu.

7. WYSTAWA – ŚLADAMI ŁESIA KURBASA

"Kurbas: nowe światy" to jeden z najbardziej fundamentalnych i ważnych projektów artystycznych w 2018 roku. Do jego powstania przyczynili się znani historycy sztuki i kuratorzy, którzy przeprowadzili szczegółowe badania różnych okresów twórczości ukraińskiego reżysera, Łesia Kurbasa i jego teatru "Berezil". Oryginalne makiety scenografii, kostiumy, szkice, plakaty, manuskrypty reżyserskie i zdjęcia archiwalne – ta wystawa odkryła widzowi Kurbasa i zaprezentowała jego pracę w świetle rewolucyjnych wydarzeń z lat 20-30 ubiegłego wieku.

8. DEBIUT ALYONA ALYONA

Tegorocznym muzycznym przełomem można nazwać Alonę Sawranienko, bardziej znaną jako Alyona Alyona, która zrobiła dużo zamieszania swoim pierwszym wideo. Motyw "Rybek" był bardzo popularny w sieci - a nauczycielka z Baryszewki (w rejonie Kijowa) momentalnie stała się gwiazdą. W ciągu dwóch miesięcy, raperka, zdążyła wypuścić jeszcze kilka filmów, które zrobiły nie mniejsze wrażenie na publiczności, i zapowiedziała również swój pierwszy koncert, który odbędzie się 24 maja we Lwowie.

9. GŁODÓWKA I WSPARCIE ŚWIATA DLA OLEGA SENCOWA

W maju 2018 r. reżyser Oleg Sencow, więziony w Rosji, rozpoczął strajk głodowy, by podtrzymać ukraińskich więźniów politycznych. Przez pół roku śledziliśmy stane zdrowia Sencowa, który stale się pogarszał, ale Oleg się nie poddawał. Urzędnicy europejscy i amerykańscy oraz osoby ze sfery kulturalnej najwyższego szczebla prosiły o uwolnienie reżysera. Mimo tego, że świat współczuł Olegowi i walczył o jego uwolnienie, Kreml nie zrobił ustępstw. Pozostaje mieć nadzieję, że w 2019 roku sytuacja się zmieni o 180 stopni i zobaczymy Olega Sencowa w domu.

10. ODNOWIENIE CENTRUM DOWŻENKO

We wrześniu, zaraz po zakończeniu remontu, otwarto odnowione Narodowe Centrum im. Aleksandra Dowżenko. Jednak zmiany dotknęły nie tylko jego wewnętrz, ale także jego bogatej treści. Dziś w ośrodku regularnie odbywają się projekcje, imprezy edukacyjne, wycieczki, pokazy filmowe i zajęcia dla dzieci. W centrum wciąż pracują i znacząco zwiększyła swój repertuar scena teatralna "Scena 6", która została otwarta w zeszłym roku. Pojawiła się również nowa kawiarnia ETER.

11. MIROSŁAW SŁABOSZPYCKI ZAWOJOWUJE HOLLYWOOD

Mimo że po światowym uznaniu filmu "Plemię" Słaboszpycki twierdził, że może spokojnie zakończyć swoją karierę zawodową,okazało się, że jednak nie zamierza na tym poprzestać. Dowodem na to jest jesienna informacja, że reżyser wkrótce zacznie kręcić nowy pełnometrażowy film "Tiger" na podstawie powieści kanadyjskiego dziennikarza Johna Vaillanta. Za produkcję filmu odpowiadają gwiazdy Hollywood: Darren Aranofsky, który sam początkowo planował nakręcić ten film, oraz Brad Pitta, który miał odgrywać główną rolę w filmie.

12. PODSTAŁ ZWIĄZEK NIEZALEŻNYCH TEATRÓW

W ciągu ostatnich kilku lat na Ukrainie pojawiło się ponad sto alternatywnych zespołów teatralnych, więc ich decyzja o zjednoczeniu była logicznym krokiem. Związek Niezależnych Teatrów jest młodą organizacją, której celem jest lobbowanie interesów niezależnej sceny, a także inicjowanie kulturowej decentralizacji Kijowa i organizowanie pokazów spektakli w odległych częściach miasta. Ponadto zespół stworzył bazę niezależnych teatrów, która w ciągu roku zapełniła się dziesiątkami nowych organizacji.

13. MIĘDZYNARODOWA POPULARNOŚĆ PIOSENKI "PLAKALA"

Projekt KAZKA zadebiutował w 2017 roku piosenką "Sviata", stając się prawdziwym odkryciem dla ukraińskiej muzyki pop. W tym roku grupa wypuściła kolejny niekwestionowany hit - kompozycję "Plakala", która pobiła najróżniejsze rekordy na listach przebojów.

Najpierw utwór znalazł się w TOP 20 na światowych listach przebojów i TOP 10 na Ukrainie wg rankingu Shazam, a ostatnio stał się pierwszym ukraińskojęzycznym utworem, który znalazł się na czołowym miejscu w YouTube, zdobywając ponad 100 milionów wyświetleń.

Taki sukces skłonił grupę do stworzenia coverowej wersji piosenki "Plakala". Tylko na Instagramie można znaleźć ponad 2,5 tysiąca filmów nagranych przez fanów grupy z Ukrainy, Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Olga Artemenko, Kijów

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-