
SAP i NABU z zadowoleniem przyjmują inicjatywę Zełenskiego mającą na celu zapewnienie niezależności instytucji antykorupcyjnych
Poinformowano o tym we wspólnym oświadczeniu opublikowanym przez SAP na Facebooku , podaje Ukrinform.
Obie instytucje są gotowe włączyć się do dyskusji i przygotowania rozwiązania legislacyjnego, które „wyeliminuje ryzyko prawne, spełni standardy praworządności i zapewni większe możliwości zagwarantowania sprawiedliwości na Ukrainie”.
„Jesteśmy wdzięczni za konstruktywny dialog i spotkania, które pomagają w nawiązaniu współpracy. Jesteśmy przekonani, że zachowanie niezależności detektywów i prokuratorów , a także zapewnienie zasady nieuchronności kary, odzwierciedlonej w prawomocnych wyrokach sądowych, to kluczowe warunki skutecznego ścigania przestępstw korupcyjnych i wypełniania międzynarodowych zobowiązań Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu.
NABU i SAP nadal apelują do partnerów międzynarodowych o kontynuowanie wszechstronnego wsparcia dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją.
Należy zauważyć, że obie instytucje nadal działają wyłącznie w ramach prawa, pozostając otwarte na konstruktywny dialog.
Jak donosi Ukrinform, 22 lipca Rada Najwyższa przyjęła ustawę o ograniczeniu uprawnień NABU i SAP. Tego samego dnia podpisał ją prezydent Wołodymyr Zełenski .
W Kijowie i innych miastach Ukrainy rozpoczęły się protesty przeciwko nowemu prawu . Trwają już drugi dzień.
23 lipca Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu zapowiedział, że złoży w Radzie Najwyższej projekt ustawy, która będzie zawierać wszystkie normy niezależności instytucji antykorupcyjnych .