Likwidacja niezależności NABU i SAP może wpłynąć na wsparcie międzynarodowe – Żelezniak

Likwidacja niezależności NABU i SAP może wpłynąć na wsparcie międzynarodowe – Żelezniak

Ukrinform
Przyjęcie, podpisanie i wdrożenie ustawy o ograniczeniu uprawnień NABU i SAP może negatywnie wpłynąć na wsparcie Ukrainy ze strony partnerów międzynarodowych i na budżet.

Opinię tę wyraził Jarosław Żelezniak, poseł z ramienia frakcji parlamentarnej Hołos, w rozmowie z dziennikarzami, informuje korespondent Ukrinform.

„Dziś władze faktycznie wyeliminowały NABU i SAP swoimi głosami. Prawnie nadal będą działać, ale przestaną być niezależne, czyli mogą stać się ręcznymi organami ścigania, co stanowi poważne zagrożenie” – powiedział Żelezniak.

Deputowany dodał, że Prokurator Generalny Prokuratora Generalnego będzie teraz szefem prokuratury dla prokuratorów. „Oznacza to, że Prokurator Generalny będzie teraz decydował, który prokurator będzie nadzorował śledztwa NABU” – powiedział Żelezniak.

Według niego, projekt ustawy przewiduje, że Prokurator Generalny będzie miał prawo żądać przeprowadzenia postępowania w NABU i przekazać je do rozpatrzenia innemu prokuratorowi

„Jeśli NABU nie zastosuje się do poleceń Prokuratora Generalnego, jest to bezpośrednią konsekwencją przejęcia postępowania przez NABU. Prokuratorzy SAP tracą prawo do udziału w innych organach postępowania, które podlegają NABU” – powiedział Żelezniak.

Ponadto, jak powiedział poseł, dokument stanowi, że dyrektor NABU będzie mógł dochodzić roszczeń od innych organów wyłącznie w porozumieniu z Prokuratorem Generalnym. Szef SAP jest pozbawiony możliwości rozstrzygania sporów dotyczących jurysdykcji NABU.

„Dodaje się bezpośrednią zasadę, że Prokurator Generalny ma prawo rozpatrzyć wniosek o umorzenie wszystkich postępowań karnych przeciwko najwyższym urzędnikom i w związku z tym umorzyć postępowania w wyniku rozpatrzenia wniosków” – podkreślił Żelezniak.

Jednocześnie, jak zauważył parlamentarzysta, ustalono, że Prokurator Generalny będzie zatwierdzał wszystkie ugody zawarte w sprawach NABU.

Tylko Prokurator Generalny będzie mógł podpisywać podejrzenia w sprawach NABU.

Parlamentarzysta podkreślił, że ustawa znosi zakaz wydawania przez Prokuratora Generalnego instrukcji prokuratorom SAP.

„W stanie wojennym dopuszczalne jest mianowanie prokuratorów bez konkursu, a także zwiększanie liczby prokuratorów bez konkursu. Możliwe jest zwolnienie prokuratorów w związku ze zmianą kadrową lub likwidacją jednostki, czyli prokuratorów SAP można po prostu zwolnić, bo ich jednostka zmieni nazwę” – podkreślił polityk.

Żelezniak poinformował, że on i jego współpracownicy złożą w parlamencie rezolucje blokujące, aby zapobiec podpisaniu odpowiedniej ustawy.

„Jestem przekonany, że teraz to (przyjęcie i wdrożenie zapisów odpowiedniej inicjatywy – red.) będzie nas kosztować bardzo dużo pieniędzy, nawet z punktu widzenia międzynarodowego wsparcia” – powiedział.

Jak podaje Ukrinform, 22 lipca Rada Najwyższa  przyjęła ustawę  ograniczającą uprawnienia NABU i SAP.

Mowa tu w szczególności o projekcie ustawy nr 12414 „O zmianie Kodeksu postępowania karnego Ukrainy w zakresie specyfiki postępowania przygotowawczego w sprawach przestępstw związanych z zaginięciem osób zaginionych w szczególnych okolicznościach w czasie stanu wojennego”, do którego wprowadzono szereg poprawek.

Po przyjęciu ustawy dyrektor NABU Semen Krywonos zaapelował do prezydenta  , aby jej nie podpisywał, ponieważ teraz „dwie niezależne instytucje – NABU i SAP – są w rzeczywistości całkowicie przekształcane w reżim zależny”.

Komisja Europejska wyraziła poważne zaniepokojenie decyzją Rady Najwyższej o zniesieniu gwarancji niezależności Narodowego Biura Antykorupcyjnego i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej. 


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2025 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-