
Wielka Brytania w ONZ wezwała Rosję do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie
Jak podaje korespondent Ukrinformu, oświadczenie to złożył minister ds. Afryki i ONZ w Wielkiej Brytanii Ray Collins podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.
„Ostatnie ogłoszenie Putina o tymczasowym zawieszeniu broni jest znów puste. Na przykład wystarczy spojrzeć na 30-godzinną przerwę w walkach w okresie Wielkanocy, podczas której nie było żadnych oznak zawieszenia broni na linii frontu” – powiedział Collins.
Wezwał Rosję do „natychmiastowego ogłoszenia zawieszenia broni”. „Nie za dzień, nie za tydzień. Ukraina jest gotowa na natychmiastowe, długoterminowe i całkowite zawieszenie broni. Więc po co czekać, dlaczego tylko 72 godziny?” zauważył minister.
Jego zdaniem, gdyby Putinowi zależało na długoterminowym zawieszeniu broni, to już by je ogłosił, a nie robił krótkich przerw w walkach. „Wielka Brytania jest w pełni oddana pokojowi. A także wspiera Ukrainę w odpieraniu rosyjskiej agresji. Razem z naszymi sojusznikami i partnerami musimy kontynuować współpracę z Ukrainą i przemawiać jednym głosem, aby ją poprzeć” – podsumował Collins.
Jak donosił wcześniej Ukrinform, brytyjski premier Keir Starmer zaapelował do krajów europejskich o podwojenie wysiłków na rzecz zapewnienia własnego bezpieczeństwa narodowego i energetycznego