
W Davos powołano Globalną Radę GovTech
Podpisanie listu intencyjnego odbyło się w Domu Ukraińskim w Davos, informuje korespondent Ukrinform.
Dokument podpisali wicepremier Mychajło Fiodorow (swój egzemplarz podpisał w Kijowie, ponieważ dołączył do panelu on-line), Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Niemiec, Komisarz Rządu Federalnego ds. Technologii Informacyjnych Markus Richter, szefowa Kijowskiego GGTC (Globalnego Rządowego Centrum Technologii) Zoja Łytwyn i prezes Fundacji Europy Wschodniej Wiktor Lach.
W szczególności Richter wyraził przekonanie, że nowy organ na poziomie europejskim odegra znaczącą rolę i podkreślił, że Ukraina i Niemcy mogą stać się „motorem” nowej struktury. Podkreślił także znaczenie zacieśnienia dwustronnej współpracy między rządami Niemiec i Ukrainy w tej dziedzinie.

Ze swojej strony Fiodorow, zwracając się do publiczności za pośrednictwem łącza wideo, podziękował Richterowi za inicjatywę stworzenia podobnej struktury z udziałem różnych krajów, „ponieważ teraz jest dla nas bardzo ważne, aby szybko szerzyć naszą wiedzę, nasze doświadczenie wśród liderów cyfrowych na poziomie horyzontalnym, bo w takiej erze z nowym tempem wszystko będzie się zmieniać każdego dnia – zarówno w sferze politycznej, jak i w kierunku technologicznym.”
Ukraiński polityk wyraził pewność, że przyszłość rządów będzie zależała od szybkości ich transformacji, szybkości monitorowania problemów społecznych i rozwiązywania tych problemów, a tego wszystkiego można dokonać jedynie dzięki technologiom.
„Dlatego naszym zadaniem razem z Wami jest połączenie najlepszych praktyk i rozpoczęcie ich wdrażania w różnych zakątkach, przyjrzenie się wynikowi i poprawienie efektu, jaki uzyskamy” – powiedział.
Fiodorow poinformował, że w ciągu ostatnich pięciu lat na Ukrainie miała miejsce „pewna rewolucja cyfrowa”, wprowadzono na rynek wiele produktów, które zmieniły zachowania konsumenckie Ukraińców. Według jego danych 70% smartfonów na Ukrainie ma zainstalowaną aplikację „Dia”, która jest własnością państwa i umożliwia korzystanie z usług państwowych. „A to jest takie trudne doświadczenie. Nie jest łatwo to powtórzyć dla żadnego kraju na świecie” – zauważył Fiodorow.
Przyznał, że wraz z „wieloma zwycięstwami” popełniono pewne błędy, a to doświadczenie przyda się innym krajom.
„Dlatego powstająca nowa Rada jest wyjątkową okazją do podzielenia się tym doświadczeniem i przeniesienia go na różne kraje… To nowy etap w rozwoju transformacji cyfrowej nie tylko dla Ukrainy i Niemiec, dla całej Europy , ale być może dla całego świata. Wchodzimy w ten nowy etap i jesteśmy gotowi zainwestować nasze wysiłki i doświadczenie w rozwój transformacji cyfrowej całej Europy” – podsumował Fiodorow.
Jak informowaliśmy, Kijów stał się drugim po Berlinie miastem na świecie, w którym utworzono Globalne Centrum Technologii Rządowych (GGTC Kijów), aby szerzyć praktyki GovTech na całym świecie. GGTC Kijów stał się 21. Centrum Czwartej Rewolucji Przemysłowej (C4IR) w sieci Światowego Forum Ekonomicznego. GGTC Kijów powstał w grudniu 2024 roku.