Państwa NATO dostarczą Ukrainie dodatkowe kompleksy Patriot i dziesiątki innych systemów obrony powietrznej

Państwa NATO dostarczą Ukrainie dodatkowe kompleksy Patriot i dziesiątki innych systemów obrony powietrznej

Ukrinform
Przywódcy USA, Holandii, Niemiec, Włoch i Rumunii już teraz ogłosili transfer na Ukrainę pięciu strategicznych systemów obrony powietrznej Patriot i SAMP-T, a w najbliższej przyszłości kilkudziesięciu taktycznych systemów obrony powietrznej.

Tak wynika ze wspólnego oświadczenia opublikowanego na stronie internetowej Białego Domu – podaje Ukrinform.

„Dziś ogłaszamy, że wspólnie przekazujemy na Ukrainę dodatkowe strategiczne systemy obrony powietrznej, w tym dodatkowe baterie Patriot ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Rumunii, komponenty Patriot dostarczone przez Holandię i innych partnerów w celu zapewnienia działania kolejnej baterii Patriot, a także jako dodatkowy SAMP-T podarowany przez Włochy” – czytamy w dokumencie.

Podkreśla się, że wszystkie pięć nowych strategicznych systemów obrony powietrznej pomoże chronić ukraińskie miasta, ludność cywilną i wojsko.

„Ściśle współpracujemy z rządem Ukrainy, aby systemy te mogły zostać szybko wdrożone” – stwierdzono w oświadczeniu.

Ponadto przywódcy pięciu krajów ogłosili, że pracują nad wyposażeniem Ukrainy jeszcze w tym roku w dziesiątki innych systemów obrony powietrznej poziomu taktycznego , takich jak NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS i Gepard.

Kilku członków NATO, w tym Kanada, Norwegia, Hiszpania i Wielka Brytania, będzie nadal odgrywać ważną rolę w przekazywaniu tych systemów Ukrainie, podczas gdy inni partnerzy będą pomagać w dostarczaniu rakiet przechwytujących.

Ponadto zauważa się, że USA dokonają redystrybucji transferu rakiet do systemów obrony powietrznej do innych krajów na rzecz Ukrainy. Dzięki temu w ciągu przyszłego roku Siły Zbrojne otrzymają setki rakiet.

Czytaj także: Trzeci system obrony powietrznej Patriot z Niemiec przybył na Ukrainę

„Dążymy do zapewnienia Ukrainie dodatkowych zdolności w zakresie obrony powietrznej w ramach obrony przed rosyjską agresją, w tym celowymi rosyjskimi atakami na ukraińskie miasta oraz infrastrukturę cywilną i krytyczną” – podkreślili autorzy oświadczenia.

Jak podaje Ukrinform, w Waszyngtonie odbywa się rocznicowy szczyt NATO na szczeblu głów państw. Na czele delegacji ukraińskiej stoi prezydent Wołodymyr Zełenski.

Zdjęcie: Getty Images


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-