Stoltenberg wymienił pięć elementów pomocy NATO dla Ukrainy

Stoltenberg wymienił pięć elementów pomocy NATO dla Ukrainy

Ukrinform
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg jest przekonany, że wsparcie Ukrainy będzie „najpilniejszym zadaniem” szczytu Sojuszu, który odbędzie się w Waszyngtonie.

Szef NATO powiedział to na konferencji prasowej w Brukseli, donosi korespondent Ukrinform.

„Najpilniejszym zadaniem szczytu jest wsparcie Ukrainy. Ukraina musi wygrać i potrzebuje naszej stałej pomocy. Oczekuję zatem, że podczas przyszłotygodniowego szczytu szefowie państw i rządów uzgodnią znaczący pakiet dla Ukrainy” – powiedział Stoltenberg.

Według niego chodzi przede wszystkim o program pomocy i szkoleń NATO w zakresie bezpieczeństwa. W szczególności NATO przejmie koordynację i dostarczanie większości międzynarodowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa na Ukrainę. W Niemczech zostanie utworzone odrębne dowództwo NATO dla Ukrainy, na którego czele stanie trzygwiazdkowy generał, pod którego przywództwem będzie pracować około 700 pracowników. Nowe węzły logistyczne powstaną także we wschodniej części Sojuszu. Według szefa NATO nie uczyni to Sojuszu stroną konfliktu, ale pozwoli Ukrainie wzmocnić jej zdolność do samoobrony.

Przywódcy NATO w Waszyngtonie rozważą także długoterminowe zobowiązania finansowe.

„Spodziewam się, że sojusznicy potwierdzą swoją determinację we wspieraniu Ukrainy w budowaniu sił zdolnych do pokonania rosyjskiej agresji już dziś i odstraszenia jej w przyszłości. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę sojusznicy co roku przekazują około 40 miliardów euro pomocy wojskowej. Alianci zgodzili się, że jest to minimalny limit. Oczekuję więc, że podczas szczytu Sojusznicy postanowią utrzymać ten poziom przez kolejny rok” – powiedział Sekretarz Generalny NATO.

Zauważył, że państwa członkowskie NATO uzgodnią mechanizmy podziału obciążeń finansowych w oparciu o wielkość PKB każdego państwa, co powinno zapewnić Ukrainie wsparcie wystarczające do zwycięstwa.

„Trzeci element to bardziej bezpośrednie wsparcie militarne dla Ukrainy. Oczekuję, że sojusznicy zapewnią więcej systemów obrony powietrznej, więcej amunicji i innych możliwości. Czwartym jest zawarcie większej liczby dwustronnych umów o bezpieczeństwie z Ukrainą. Wiele zostało już podpisanych, spodziewam się, że podczas szczytu wydarzy się więcej” – zauważył Stoltenberg.

Ponadto, według niego, chodzi o pogłębienie interoperacyjności pomiędzy Siłami Obronnymi Ukrainy a siłami NATO. Wiąże się to z zacieśnieniem współpracy, zwłaszcza w ramach nowego Wspólnego Centrum NATO-Ukraina ds. Analiz, Szkoleń i Edukacji, które powstanie na terytorium Polski. Ponadto sojusznicy będą działać na rzecz rozwoju ukraińskiego przemysłu obronnego i pogłębiania współpracy w dziedzinie innowacji.

Wszystkie te wysiłki, zdaniem szefa Sojuszu, pozwolą na wzmocnienie Ukrainy, większą kompatybilność z siłami NATO i lepsze przygotowanie jej do przystąpienia do NATO.

„Kilka dni temu omawiałem te tematy z prezydentem Zełenskim tutaj, w NATO. Uzgodniliśmy wszystkie te elementy, w tym dowództwo NATO, zwiększone finansowanie, większą pomoc wojskową, więcej porozumień w sprawie bezpieczeństwa i większą interoperacyjność. Wszystko to tworzy (dla Ukrainy) pomost do członkostwa w NATO i bardzo potężny pakiet wsparcia. Tym samym Ukraina zbliża się do NATO” – podkreślił Sekretarz Generalny Sojuszu.

Jak informowaliśmy, w dniach 9-11 lipca w Waszyngtonie odbędzie się 75. szczyt NATO, którego jednym z głównych tematów będzie pomoc wojskowa dla Ukrainy.

Zdjęcie: NATO


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-