Zełenski w Dniu Konstytucji: Droga do Europy i wolności to nie tylko kwestia polityczna, ale także światopoglądowa

Zełenski w Dniu Konstytucji: Droga do Europy i wolności to nie tylko kwestia polityczna, ale także światopoglądowa

wideo
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że droga Ukrainy do Europy ma charakter nie tylko polityczny i geograficzny, ale światopoglądowy i przebiega na kierunkach charkowskim, kupiańskim, łymańskim, siwierskim, zaporoskim i innych.

Powiedział to w swoim przemówieniu z okazji Święta Konstytucji, nagranym dzień wcześniej we Lwowie, w drodze z Kijowa do Brukseli, przekazuje Ukrinform.

W szczególności Zełenski zauważył, że Lwów jest miastem, które dziś jako jedno z pierwszych spotkało się z naszymi międzynarodowymi partnerami i od pierwszych dni wojny przyjmowało naszych ludzi i pociągi ewakuacyjne.

„A teraz jestem tutaj, w momencie podjęcia historycznej decyzji w sprawie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE. Teraz jesteśmy w drodze do Europy. W każdym znaczeniu tego słowa. Cała nasza Ukraina przechodzi trudną drogę. Kiedy wiele minęło, ale wiele przed nami. Kiedy nie możesz się zatrzymać lub skręcić w złą stronę. Kiedy będziemy musieli się tam dostać. Kiedy będziemy musieli pomyślnie ukończyć tę drogę – drogę Ukrainy do Europy” – powiedział Zełenski.

Podkreślił, że droga Ukrainy do Europy zaczęła się „nie wczoraj, nie rok temu i nie w 1991 roku”.

„Pokonały ją różne pokolenia, które walczyły o niepodległą, europejską Ukrainę. Ta ścieżka jest utkana z różnych losów, różnych dróg, różnych ludzi. Ta droga jest pełna prób, przeszkód, bólu, który musieliśmy odczuwać i woli, która pozwala nam iść - iść do przodu. I tą drogą podąża dziś każdy z nas” – powiedział Prezydent.

Wideo: Oficjalny kanał Prezydenta Ukrainy – Wołodymyra Zełenskiego

Zełenski podkreślił, że dzisiejszy ruch do Europy i droga do wolności to nie tylko kwestie geograficzne i polityczne, ale także światopoglądowe.

„Dzieje się to na różnych kierunkach: na kierunkach charkowskim, kupiańskim, łymańskim, siwierskim, zaporoskim, dzień wcześniej byłem na pokrowskim... I na innych, wielu, wielu kierunkach. Ta droga jest trudna, ale Ukraina ją pokona. Bo wspólnie przez to przechodzimy, w każdym zakątku Ukrainy. Które jest oczywiście państwem europejskim. I który z pewnością będzie pokojowy” – powiedział Prezydent.

Dziś, 28 czerwca, Ukraina obchodzi Dzień Konstytucji.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-