Zełenski na spotkaniu z Kishidą: Japonia przekazała pomoc w wysokości 12 miliardów dolarów w ciągu dwóch lat wojny

Zełenski na spotkaniu z Kishidą: Japonia przekazała pomoc w wysokości 12 miliardów dolarów w ciągu dwóch lat wojny

Ukrinform
Podczas spotkania z premierem Japonii Fumio Kishidą na marginesie szczytu Grupy Siedmiu we Włoszech prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zauważył, że od marca 2022 roku Japonia przekazała Ukrainie pomoc o wartości 12 miliardów dolarów.

O tym informuje strona internetowa prezydenta, podaje Ukrinform.

Z komunikatu wynika, że ​​na spotkaniu głowa państwa ukraińskiego podziękował za podpisanie dwustronnej umowy o bezpieczeństwie między obydwoma krajami, wsparcie dla Ukrainy i naszego narodu oraz udział w Międzynarodowej Koalicji na rzecz Powrotu Ukraińskich Dzieci oraz odnotował zapewnienie środków finansowych, humanitarną i inną pomoc dla Ukrainy na łączną kwotę ponad 12 miliardów dolarów USA, począwszy od marca 2022 r.

„Japonia jest wyraźnym liderem w Azji w zakresie ochrony prawa międzynarodowego i życia ludzkiego. Od pierwszych dni tej zbrodniczej inwazji rosyjskiej Japonia jest z nami, a to daje nam wszystkim siłę i możliwości” – powiedział Zełenski.

Prezydent wyraził wdzięczność Kishidzie za zgodę na osobistą obecność na Światowym Szczycie Pokojowym i pochwalił wysiłki Japonii na rzecz zaangażowania krajów regionu Azji i Pacyfiku w udział w Szczycie.

Zełenski odnotował aktywną pozycję Japonii w zwiększaniu presji sankcyjnej na Rosję i podkreślił potrzebę wzmożenia wysiłków, aby Federacja Rosyjska nie mogła obejść sankcji.

Głowa państwa ukraińskiego podkreśliła, że ​​dla Ukrainy bardzo ważne jest zaangażowanie zaawansowanej technologicznie Japonii w odbudowę naszego kraju, wsparcie w dziedzinie energetyki oraz zapewnienie zdecentralizowanych źródeł energii elektrycznej.

Prezydent podziękował także Japonii za chęć zorganizowania w przyszłym roku kolejnej Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na temat humanitarnego rozminowywania Ukrainy.

Jak informowaliśmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Japonii Fumio Kishida podpisali Porozumienie w sprawie wsparcia Ukrainy i współpracy między Ukrainą a rządem Japonii na szczycie G7. Umowa przewiduje, że w 2024 roku Japonia przekaże Ukrainie 4,5 miliarda dolarów i będzie wspierać nasze państwo przez cały 10-letni okres obowiązywania umowy.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-