Ukraina i USA podpisały dwustronną umowę o bezpieczeństwie na 10 lat

Ukraina i USA podpisały dwustronną umowę o bezpieczeństwie na 10 lat

wideo
Ukrinform
Prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych Wołodymyr Zełenski i Joe Biden podpisali dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie, które przewiduje wsparcie Ukrainy zarówno obecnie, jak i w dłuższej perspektywie, w celu wzmocnienia zdolności do odstraszania potencjalnej agresji w przyszłości.

Ceremonia podpisania odbyła się we Włoszech podczas spotkania prezydentów na marginesie szczytu G7, jak podaje korespondent Ukrinform.

Wideo: Wołodymyr Zełenski, Facebook

„To porozumienie o współpracy, a tym samym o tym, jak nasze narody staną się silniejsze” – powiedział Zełenski po podpisaniu porozumienia.

Według niego jest to porozumienie w sprawie kroków, które zagwarantują trwały pokój na Ukrainie.

Ze swojej strony prezydent USA Joe Biden podkreślił: „Pokój na Ukrainie musi być zapewniony poprzez zdolność Ukrainy do samoobrony zarówno teraz, jak i do odstraszania agresji w dowolnym momencie w przyszłości”.

Podkreślił, że Stany Zjednoczone pomogą zapewnić Ukrainie możliwość zrobienia obu tych rzeczy. Biden zauważył także, że Stany Zjednoczone będą nadal dostarczać broń i amunicję, rozszerzać wymianę informacji wywiadowczych oraz szkolić ukraińskie wojsko.

„W celu zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie obie strony uznają, że Ukraina potrzebuje znacznej siły militarnej, niezawodnych zdolności i stałych inwestycji w swoją bazę obronną i przemysłową, spełniających standardy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego” – czytamy w tekście porozumienia.

W dokumencie podkreślono, że Stany Zjednoczone potwierdzają swoje poparcie dla ochrony suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy na tle wzmożonej aktywności Federacji Rosyjskiej na froncie wschodnim. Ponadto strony uznają porozumienie za „wspierające pomost do ewentualnego członkostwa Ukrainy w sojuszu NATO”.

W dłuższej perspektywie, w przypadku ataku zbrojnego lub groźby takiego ataku na Ukrainę, przywódcy Stanów Zjednoczonych i Ukrainy powinni spotkać się w ciągu 24 godzin, aby omówić reakcję i określić dodatkowe potrzeby obronne Ukrainy.

Ponadto Stany Zjednoczone podejmą wysiłki w celu zapewnienia długoterminowego wsparcia materialnego, szkoleń i doradztwa, a także innego rodzaju wsparcia w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, w tym na rzecz rozwoju sił zbrojnych i odstraszania przyszłej agresji.

Dwustronna umowa między Ukrainą a USA została zawarta na dziesięć lat. Pełny tekst Porozumienia Kancelaria Prezydenta opublikowała na swojej stronie internetowej.

Jak podaje Ukrinform, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uczestniczy w spotkaniach szczytu Grupy Siedmiu we Włoszech. W programie wizyty znalazły się także rozmowy dwustronne z prezydentem USA Joe Bidenem.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-