Umowa o bezpieczeństwie reguluje wszystkie główne aspekty interakcji między Ukrainą a Portugalią - Zełenski

Umowa o bezpieczeństwie reguluje wszystkie główne aspekty interakcji między Ukrainą a Portugalią - Zełenski

Ukrinform
Ukraina i Portugalia podpisały porozumienie o bezpieczeństwie, które ustanawia wspólne zobowiązanie do ochrony obu narodów i całej Europy przed rosyjskim terrorem.

Jak podał korespondent Ukrinformu, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył to podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Portugalii Luisem Montenegro.

„Dzisiejsze rozmowy były poświęcone rozwojowi partnerstwa między naszymi państwami i wsparciu naszych obywateli. Podpisaliśmy porozumienie o bezpieczeństwie, które stanowi zapis naszego wspólnego zaangażowania w ochronę naszych narodów, naszej Europy, przed rosyjskim terrorem. Za zbrodnie w równym stopniu uważamy próby Rosji łamania porządku międzynarodowego, opartego na zasadach i akceptacjach Karty Narodów Zjednoczonych. Gdybyśmy wszyscy, mam na myśli wszystkie narody szanujące życie, nie współpracowali teraz, gdybyśmy nie pomogli chronić życia przed wojną rosyjską, nic by nie zostało z celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych. Tylko dzięki naszej jedności kilkudziesięciu narodów, które nie zgadzają się z rosyjską agresją, jest jeszcze szansa, że ​​świat nie zejdzie do poziomu ciągłych wojen i pogardy dla życia ludzkiego. Nasze porozumienie o bezpieczeństwie reguluje wszystkie główne aspekty interakcji między naszymi krajami, między Ukrainą a Portugalią” – powiedział Zełenski.

Dodał, że umowa określa pomoc finansową dla Ukrainy, obronę i polityczne linie współdziałania. Prezydent szczególnie odnotował udział Portugalii w inicjatywach obronnych, które pomagają stawić czoła rosyjskim atakom, a także prace nad szkoleniem ukraińskich pilotów na F-16.

Głowa państwa podziękował rządowi Portugalii za wsparcie Ukrainy w instytucjach europejskich i zauważył, że niezwykle ważna jest możliwość faktycznego rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE w czerwcu.

„W tym celu, jak sądzę, wszystko jest już gotowe i taki krok jest istotną motywacją dla naszego państwa i narodu, co jest niezwykle potrzebne w warunkach wojny” – zauważył Zełenski.

Podziękował Portugalii za zbliżający się udział w Szczycie Pokojowym w Szwajcarii i za pomoc w zaangażowaniu innych przywódców w te prace.

„Jesteśmy przekonani, że prawdziwy pokój i uczciwe zakończenie rosyjskiej agresji może nastąpić jedynie w oparciu o prawo międzynarodowe, tylko w oparciu o Kartę Narodów Zjednoczonych. Na tej podstawie zaproponowaliśmy Formułę Pokoju, a każdy z jej punktów zawiera jedynie ochronę życia, różnych elementów życia: promieniowanie i bezpieczeństwo nuklearne, bezpieczeństwo żywnościowe, uwalnianie więźniów i deportowanych, w szczególności ukraińskich dzieci, które zostali przymusowo wywiezieni do Rosji z okupowanego terytorium Ukrainy.” – podkreślił Zełenski, dodając, że konieczne jest zjednoczenie tysięcy rodzin rozdzielonych tą wojną, rosyjską niewolą i deportacjami.

Zełenski podziękował Portugalczykom za wsparcie Ukrainy i zauważył, że Portugalia pozostanie bliskim partnerem nawet po zakończeniu wojny.

„Portugalia jest i będzie naszym szczerym partnerem i z pewnością stanie się jednym z ważnych czynników przyczyniających się do ożywienia gospodarczego na Ukrainie. Chcę podziękować za wyjątkowo ciepłą postawę i zaufanie do Ukrainy oraz zaufanie do naszego narodu. Dzisiaj wraz z Premierem spotkamy się z przedstawicielami naszej społeczności ukraińskiej tutaj, w Portugalii, żonami i dziećmi naszych bohaterskich obrońców, którzy otrzymali tutaj od Państwa absolutną gościnność, co jest odzwierciedleniem faktu, że stosunki międzyludzkie to jeden z kluczowych elementów naszego partnerstwa międzypaństwowego” – zauważył Zełenski.

Jak podaje Ukrinform, w Lizbonie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Portugalii Luis Montenegro podpisali dwustronne  Porozumienie  o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Umowa ustanawia zobowiązanie Portugalii do wspierania Ukrainy w przywracaniu jej integralności terytorialnej w granicach z 1991 r., w tym na morzu terytorialnym. Portugalia przekaże w tym roku co najmniej 126 mln euro wsparcia wojskowego. Potwierdza także udział w koalicji F-16, międzynarodowej koalicji na rzecz bezpieczeństwa morskiego, a także w programie zaopatrzenia w amunicję dużego kalibru, wysiłkach w zakresie rozminowywania i wzmacniania bezpieczeństwa morskiego.

Portugalia stała się 12. krajem, z którym Ukraina zawarła dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie w celu wdrożenia postanowień Wspólnej Deklaracji G7 przyjętej w Wilnie 12 lipca ubiegłego roku. Wcześniej Ukraina podpisała umowy dwustronne z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Danią, Kanadą, Włochami, Holandią, Finlandią, Łotwą, Hiszpanią i Belgią.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-