Prezydent Ukrainy Zełenski i premier Belgii podpisali porozumienie o bezpieczeństwie

Prezydent Ukrainy Zełenski i premier Belgii podpisali porozumienie o bezpieczeństwie

Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w Brukseli dwustronną umowę o bezpieczeństwie i długoterminowym wsparciu z premierem Belgii Alexandrem De Croo, która przewiduje wsparcie wojskowe w wysokości 977 mln euro w tym roku oraz przekazanie 30 myśliwców F-16.

Głowa państwa ukraińskiego ogłosił to w serwisie społecznościowym X – podaje Ukrinform.

„Dzisiaj w Brukseli premier Alexander De Croo i ja podpisaliśmy dwustronną umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i długoterminowym wsparciu między Ukrainą a Belgią. Dokument przewiduje co najmniej 977 mln euro belgijskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy w tym roku oraz zobowiązanie się Belgii do wspierania naszego kraju w ciągu dziesięcioletniego okresu obowiązywania umowy. Po raz pierwszy w takim porozumieniu określono dokładną liczbę myśliwców F-16 – 30, które zostaną dostarczone na Ukrainę do 2028 roku, a pierwsze przybędą już w tym roku” – powiedział Zełenski.

Według niego umowa gwarantuje terminową pomoc bezpieczeństwa ze strony Belgii, nowoczesne pojazdy opancerzone, sprzęt na potrzeby Sił Powietrznych i obrony powietrznej Ukrainy, bezpieczeństwo morskie, rozminowywanie, udział w koalicji na rzecz dostaw amunicji artyleryjskiej i wojskowe szkolenie.

„Dokument przewiduje także zwiększenie współpracy w przemyśle obronnym, wsparcie dla ukraińskiej formuły pokojowej, zaostrzenie sankcji wobec Rosji, zadośćuczynienie za szkody, odpowiedzialność agresora, wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów i ożywienie gospodarki” – powiedział Zełenski.

Porozumienie przewiduje, że Ukraina i Belgia pogłębią współpracę w zakresie wywiadu, cyberbezpieczeństwa i zwalczania dezinformacji. Belgia wyraża także poparcie dla przyszłego członkostwa Ukrainy w UE i NATO.

Jak podaje Ukrinform, Ukraina zawarła już dziesięć dwustronnych umów o bezpieczeństwie: z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Danią, Kanadą, Włochami, Holandią, Finlandią, Łotwą i Hiszpanią. Dokument ten podpisano w celu wdrożenia Wspólnej Deklaracji G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-