Rosja zrzuca na Ukrainę ponad trzy tysiące kierowanych bomb lotniczych miesięcznie – Zełenski

Rosja zrzuca na Ukrainę ponad trzy tysiące kierowanych bomb lotniczych miesięcznie – Zełenski

Ukrinform
Rosja co miesiąc używa przeciwko Ukrainie ponad 3000 kierowanych bomb lotniczych – w maju zrzuciła 3200 KAB-ów.

Poinformował o tym prezydent Wołodymyr Zełenski w Madrycie podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem, donosi Ukrinform.

„Rosja używa miesięcznie ponad trzech tysięcy kierowanych bomb lotniczych. W tym miesiącu wykorzystano 3,2 tys. KAB-ów, a w przyszłym miesiącu może zostać wykorzystanych 3,5 tys. Tysiące bomb lotniczych przelatuje nad głowami ludzi. Nikt, z jakąkolwiek bronią w ręku i bez żadnego przeszkolenia, nie jest w stanie temu wytrzymać” – powiedział Zełenski.

Według niego sytuację może poprawić siedem dodatkowych systemów Patriot.

„W rejonie Charkowa potrzebne są co najmniej dwa takie systemy” – zauważył Prezydent.

„Faktem jest, że Rosja używa tych bomb powietrznych ze swoich samolotów, a jeśli macie systemy Patriot, to samoloty nie będą w stanie podlecieć wystarczająco blisko, aby użyć bomb powietrznych zarówno przeciwko ludności cywilnej, jak i wojsku. Nie mówię o dziesiątkach systemów, które są potrzebne do całkowitego zamknięcia nieba nad Ukrainą, ale o niedopuszczeniu Rosji możliwości użycia tysięcy bomb lotniczych” – powiedział ukraiński szef państwa.

Zauważył, że wszyscy musimy współpracować i wywierać presję na naszych partnerów, aby dali nam możliwość ochrony Ukrainy przed Federacją Rosyjską. „Ważne jest, aby zrozumieć, że obrona powietrzna to właśnie obrona, a nie ofensywa” – powiedział Zełenski.

Jak informowaliśmy, 27 maja, Zełenski przebywał z wizytą w Hiszpanii, gdzie w szczególności on i premier Pedro Sanchez podpisali dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa, które przewiduje miliard euro pomocy wojskowej w tym roku i na okres do 2027 r. - 5 miliard euro dla Ukrainy od Hiszpanii za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Pokoju.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-