Miliard euro, który partnerzy już zebrali, nie wystarczy na wzmocnienie ukraińskiego systemu obrony powietrznej – Baerbock

Miliard euro, który partnerzy już zebrali, nie wystarczy na wzmocnienie ukraińskiego systemu obrony powietrznej – Baerbock

Ukrinform
Fundusze zebrane przez partnerów międzynarodowych w wysokości prawie 1 miliarda euro na wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy są obecnie niewystarczające.

O tym oświadczyła Minister Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Annalena Baerbock 21 maja na wspólnej konferencji prasowej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kulebą w Kijowie – podaje korespondent Ukrinform.

Baerbock zauważyła, że świat musi chronić Ukrainę przed nalotami, za pomocą których przywódca Kremla Władimir Putin celowo niszczy infrastrukturę cywilną Ukrainy, próbując zniszczyć gospodarkę kraju i zabić jej obywateli.

Po raz kolejny podkreśliła, że ​​Niemcy będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. Niemiecka minister dodała, że za dwa lata wojna nabrała innego wymiaru: Putin systematycznie niszcząc ukraiński system energetyczny, próbuje zniszczyć ukraińską gospodarkę i zabić Ukraińców. „Teraz jest zupełnie jasne: Putin nie ma kompasu człowieczeństwa. A tym bardziej zdecydowanie i jednomyślnie musimy stanąć w obronie ludzkości” – powiedziała niemiecka minister.

W tym kontekście nazwała wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej absolutnym priorytetem i poinformowała, że ​​międzynarodowi przyjaciele Ukrainy zebrali już na ten cel prawie 1 miliard euro, ale to nie wystarczy. Korzystając z okazji, zaapelowała do partnerów międzynarodowych na całym świecie o zapewnienie dodatkowych systemów obrony powietrznej, które chronią nie tylko duże miasta, ale także infrastrukturę, ponieważ każde opóźnienie kosztuje życie niewinnych ludzi na Ukrainie, a także zagraża bezpieczeństwu Europy. Jednocześnie Baerbock zwróciła się do niemieckich polityków mających wpływ na przyjęcie budżetu. Minister zauważyła, że od początku wojny Niemcy udzieliły Ukrainie kompleksowej pomocy na kwotę 34 miliardów euro.

Jak informowaliśmy, Niemcy przewodzą koalicji na rzecz wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy w ramach formatu Ramstein. Z inicjatywy szefów MSZ i Ministerstwa Obrony kraju – Annaleny Baerbock i Borisa Pistoriusa – trwają obecnie poszukiwania systemów Patriot we wszystkich krajach, które je posiadają, ale jak dotąd bezskutecznie. Aby dać przykład, Berlin obiecał dostarczyć Ukrainie trzecią, wyprodukowaną w USA baterię Patriot, oprócz dwóch przekazanych wcześniej.

Niemcy są drugim po Stanach Zjednoczonych największym dostarczycielem pomocy wojskowej dla Ukrainy. W 2023 roku Berlin udzielił Ukrainie pomocy wojskowej o wartości około 5 miliardów euro, w tym roku budżet przeznaczył na te cele ponad 7 miliardów euro, jednak okazało się, że kwota ta została już prawie wykorzystana, a minister obrony Boris Pistorius zażądał dodatkowych 3,8 miliarda euro.

Rano Baerbock wraz z Ministrem Energii Ukrainy Hermanem Hałuszczenko odwiedziła jedną z największych elektrowni Ukrainy. Hałuszczenko poinformował minister o sytuacji w elektrowni, która została zniszczona w połowie kwietnia.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-