Przyjechałem na Ukrainę z przesłaniem, że nie jesteście sami, stoi za wami globalna koalicja - Blinken

Przyjechałem na Ukrainę z przesłaniem, że nie jesteście sami, stoi za wami globalna koalicja - Blinken

Ukrinform
Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że głównym przesłaniem jego wizyty na Ukrainie jest zapewnienie, że Ukraina nie jest sama w walce z rosyjską agresją, jest z nią cała globalna koalicja krajów poszukujących bezpieczeństwa na świecie.

Powiedział to Blinken we wtorek podczas przemówienia na Politechnice Kijowskiej – podaje korespondent Ukrinformu.

„Przyjechałem na Ukrainę z przesłaniem, że nie jesteście sami” – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

Podkreślił, że Stany Zjednoczone są z naszym krajem od pierwszego dnia i to wsparcie nie będzie słabnąć.

„Jesteśmy dzisiaj z wami i nadal będziemy przy was, dopóki nie zostanie zagwarantowane Ukrainie bezpieczeństwo, jej suwerenność i możliwość wyboru własnej drogi” – podkreślił Blinken.

W związku z tym podkreślił, że nie chodzi tylko o USA: „Dziesiątki krajów na całym świecie nie tylko kibicują zwycięstwu Ukrainy, ale pomagają je osiągnąć”. Sekretarz stanu USA odnotował zwłaszcza wysiłki Polski, która przyczynia się do przekazania niemal całej pomocy, oraz Czech, które czynią starania o zakup pocisków dla Sił Zbrojnych. Ponadto wspomniał Wielką Brytanię z jej niedawnym ogłoszeniem wieloletniego pakietu pomocowego, Australię, która zobowiązała się do wsparcia ukraińskiej obrony powietrznej, a także inne kraje.

„Za wami stoi prawdziwie globalna koalicja składająca się z krajów, które uważają wasze bezpieczeństwo, a co za tym idzie, bezpieczeństwo europejskie za swój główny interes bezpieczeństwa” – zauważył Blinken.

Podkreślił, że omawiał w Kijowie strategiczny sukces Ukrainy – Ukrainy wolnej, dostatniej, bezpiecznej w demokracji, w pełni zintegrowanej ze wspólnotą euroatlantycką, która ma wpływ na swój los.

Jak podał Ukrinform, sekretarz stanu Antony Blinken przybył we wtorek do Kijowa, aby zademonstrować solidarność Stanów Zjednoczonych z Ukrainą, która znajduje się pod masowym ostrzałem Rosji.

Na spotkaniu z Blinkenem głowa państwa Wołodymyr Zełenski podkreślił potrzebę dwóch dodatkowych systemów obrony powietrznej Patriot do ochrony Charkowa i regionu oraz wyraził chęć omówienia porozumienia o bezpieczeństwie i zbliżającego się szczytu pokojowego w Szwajcarii.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-