Decyzja o pomocy w powrocie Ukraińców powinna zostać podjęta szczeblu UE - Wicepremier Polski

Decyzja o pomocy w powrocie Ukraińców powinna zostać podjęta szczeblu UE - Wicepremier Polski

Ukrinform
Decyzja o pomocy w powrocie Ukraińców w wieku mobilizacyjnym do domów powinna zostać podjęta na poziomie UE.

Poinformował o tym wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak -Kamysz we wtorek podczas konferencji prasowej w Warszawie po posiedzeniu polskiego rządu – podaje korespondent Ukrinform.

Jak zapewnił przedstawiciel polskiego rządu, jeśli Ukraina wystąpi o odpowiednią pomoc, Polska udzieli jej w miarę swoich możliwości.

„Bardzo ważne jest, aby decyzje te były podejmowane na szczeblu europejskim. Wiem, że obecnie toczą się negocjacje w tej sprawie. Decyzje na szczeblu europejskim dadzą pełną skuteczność takim działaniom i to nas interesuje” – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Jak informowaliśmy wcześniej, szef polskiego MSZ Radosław Sikorski stwierdził, że pomoc Ukrainie w powrocie Ukraińców w wieku mobilizacyjnym do domów może być dla Polski „etycznie niejednoznaczna”.

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz powiedział w rozmowie z TVN24, że Kijów nie zwrócił się jeszcze do Warszawy z apelem w sprawie powrotu do domu ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym.

Ustawa o mobilizacji, przyjęta przez Radę Najwyższą i podpisana przez Prezydenta Ukrainy, wejdzie w życie 18 maja.

Dziś w Polsce przebywa około miliona uchodźców z Ukrainy, a łączna liczba obywateli Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej przekracza 3 miliony.

Fot. Facebook / Ministerstwo Obrony Narodowej


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-