Stefańczuk spotkał się z marszałkiem Sejmu RP - rozmawiali o ochronie ukraińskich miast

Stefańczuk spotkał się z marszałkiem Sejmu RP - rozmawiali o ochronie ukraińskich miast

Ukrinform
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk rozmawiał w środę w Warszawie o współpracy międzyparlamentarnej i wsparciu Warszawy dla Kijowa w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji z marszałkiem Sejmu RP Szymonem Hołownią.

Poinformowała o tym Kancelaria Sejmu w sieci X - podaje Ukrinform.

„Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z przewodniczącym Rady Najwyższej Rusłanem Stefańczukiem. Negocjacje dotyczyły w szczególności wsparcia Ukrainy w walce z rosyjską agresją oraz współpracy parlamentarnej” – czytamy w komunikacie.

Z kolei ukraiński mówca oznajmił na Facebooku, że w centrum uwagi rozmówców znalazła się przede wszystkim sytuacja bezpieczeństwa i ochrona ukraińskich miast.

„Nasze krytyczne potrzeby to systemy obrony powietrznej, systemy EW, drony i systemy przeciwdronowe, amunicja i pojazdy opancerzone. Ukraina potrzebuje najnowszej broni. W tym aspekcie ważna jest intensyfikacja dwustronnej współpracy w sferze wojskowo-technicznej i wspólna produkcja broni” – podkreślił.

Stefańczuk zauważył, że dla Ukrainy ważne są dwustronne gwarancje bezpieczeństwa. „Obecnie mamy odpowiednie umowy z krajami partnerskimi – spodziewam się rozpoczęcia konsultacji w sprawie opracowania dwustronnej umowy między Ukrainą a Polską” – powiedział.

Rozmówcy dyskutowali także o drodze Ukrainy do UE i NATO. Szef Rady Najwyższej podziękował polskim partnerom za wspieranie europejskiej i euroatlantyckiej ścieżki Ukrainy, a także za ich znaczący wkład w przeciwstawienie się rosyjskiej agresji i konsolidację społeczności międzynarodowej w pomocy państwu ukraińskiemu.

„Nasze strategiczne partnerstwo powinno służyć bezpieczeństwu i dobrostanowi naszych narodów” – podkreślił.

W Warszawie Stefańczuk ma także spotkać się z marszałkiem Senatu RP Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Jak podano, 16 kwietnia Stefańczuk otworzył w PACE wystawę prac Marii Prymaczenko i wziął udział w posiedzeniu Zgromadzenia.

Fot. Sejm RP/X


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-