Zełenski wezwał przywódców Europy Południowo-Wschodniej do przyłączenia się do Światowego Szczytu Pokojowego

Zełenski wezwał przywódców Europy Południowo-Wschodniej do przyłączenia się do Światowego Szczytu Pokojowego

wideo
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał przywódców Europy Południowo-Wschodniej do udziału w pierwszym Światowym Szczycie Pokojowym w Szwajcarii w sprawie wprowadzenia w życie Formuły Pokojowej, który ma charakter inkluzywny.

Według korespondenta Ukrinformu Zełenski powiedział to podczas otwarcia szczytu „Ukraina – Europa Południowo-Wschodnia” w środę w stolicy Albanii.

„Jestem wdzięczny wszystkim przywódcom i narodom, które już wsparły naszą Formułę Pokojową i przyłączyły się do światowych wysiłków na rzecz jej wdrożenia. Oczywistą zaletą Formuły Pokojowej jest to, że jest wszechstronna, to znaczy każdy aspekt rosyjskiej wojny może zostać uwzględniony rozwiązywany za pomocą punktów wzoru i w tym sensie ma charakter inkluzywny” – podkreślił Zełenski.

Dodał, że każdy przywódca i każde państwo „może sprawdzić się w procesie pokojowym – nie tylko tzw. wielkie mocarstwa, nie tylko te, które tradycyjnie aktywnie angażują się w dyplomację w Europie czy poza nią”.

„A my chcemy, aby prawo międzynarodowe i globalna stabilność opierały się na prawdziwie wielostronnych i przejrzystych procesach opartych na równości narodów. Tak jak każdy zasługuje na pokój, tak każdy może przyczynić się do jego przywrócenia. A Was wszystkich zapraszam do udziału w pierwszym światowym szczycie pokojowym na szczeblu przywódców, który odbędzie się w Szwajcarii” – oznajmił szef państwa ukraińskiego.

Podkreślił także, że prezydent Rosji Władimir Putin stara się decydować o losach innych narodów, dlatego wszystkie wolne narody powinny zjednoczyć się, aby pokonać reżim Putina.

„Wszyscy rozumieją, że nadszedł czas, aby wyznaczyć drogę Europy na co najmniej kilka przyszłych pokoleń i wszyscy chcemy, aby Europa była przestrzenią, w której każdy naród sam decyduje o swoim losie” – powiedział głowa państwa.

Zełenski dodał, że w przeszłości podejmowano już próbę „decydowania o losie innych narodów” i działo się to na Bałkanach, w Europie Wschodniej i we wszystkich innych częściach Europy.

„Teraz Putin chce zrobić to samo. Cała jego wrogość, wszystko, co robi i wszystko, do czego chce zmusić inne narody, jest próbą wprowadzenia w życie starych nakazów dotyczących tego, jak narody powinny istnieć i z czym powinny się zgadzać, a z czym nie. Dlatego dla wszystkich wolnych narodów, dla nas wszystkich ważne jest, aby Putin i jego reżim zostali pokonani, bo wszystkie jego niepowodzenia stanowią nasze wspólne bezpieczeństwo” – podkreślił prezydent.

Według niego nasza wizja Europy i życia we wszystkich jej regionach opiera się na zasadzie godności, równej godności każdego kraju, zatem „nie powinno być Europy o różnej godności”, „kiedy ktoś zasługuje na bezpieczeństwo i pokój, a czyjaś walka o pokój jest ignorowana, kiedy ktoś zasługuje na włączenie do związków i sojuszy, a ktoś powinien trzymać się z daleka i czekać”.

„Wierzymy, że szacunek dla każdego narodu, równe prawo narodów do bezpieczeństwa i samodzielnego wyboru swego losu powinny być zasadami uniwersalnymi. Możemy to zapewnić dzięki naszej współpracy” – powiedział Zełenski.

Jak podaje Ukrinform, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma nadzieję, że pierwszy Światowy Szczyt odbędzie się wiosną, a drugi na innym kontynencie.

Foto: Kancelaria Prezydenta


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-