Zełenski zwrócił się do uczestników szczytu w Paryżu w sprawie wsparcia dla Ukrainy

Zełenski zwrócił się do uczestników szczytu w Paryżu w sprawie wsparcia dla Ukrainy

wideo
Ukrinform
Od początku roku lotnictwo rosyjskie zrzuciło 3200 kierowanych bomb lotniczych na zaludnione obszary Ukrainy i pozycje Sił Obronnych, więc jednym z głównych zadań jest pozbawienie Rosji przewagi w powietrzu, a także w finansowaniu agresji i polityki.

Poinformował o tym prezydent Wołodymyr Zełenski w wideo

przemówieniu do przywódców Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych uczestniczących w szczycie w sprawie wsparcia dla Ukrainy w Paryżu – podaje Ukrinform, powołując się na służbę prasową Kancelarii Prezydenta.

Zdaniem głowy państwa, tylko od początku tego roku do 24 lutego rosyjskie samoloty zrzuciły 3203 kierowanych bomb lotniczych na ukraińskie miasta i wsie oraz na frontowe pozycje Sił Obronnych. W szczególności podczas niedawnego rosyjskiego ataku na miasto Kostyantynówka w obwodzie donieckim uszkodzonych zostało ponad 50 obiektów: dworzec kolejowy, kościół, apteka, osiem budynków mieszkalnych i dziesiątki sklepów.

Wideo: Kancelaria Prezydenta

Jego zdaniem w tym roku konieczna jest współpraca, aby Rosja utraciła śmiertelną przewagę w powietrzu, tak jak utraciła ją już na lądzie i na morzu.

„Musimy udowodnić, że możemy pozbawić Rosję przewagi w powietrzu, w finansowaniu agresji i w sferze politycznej. To zadanie roku” – podkreślił Zełenski.

Opowiedział także przywódcom o potrzebach Sił Obronnych, w szczególności w zakresie wzmocnienia tarczy powietrznej Ukrainy w celu ochrony życia ludzi i infrastruktury.

Prezydent podkreślił znaczenie zwiększenia wspólnej produkcji broni i amunicji, współpracy w cyberprzestrzeni itp.

Jego zdaniem ten rok powinien być także czasem konfiskaty rosyjskiego majątku i zwiększonej presji sankcyjnej na państwo agresora.

Zełenski podziękował prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi za odbycie tego spotkania, podpisane niedawno dwustronnego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa w ramach Wspólnej Deklaracji G7 oraz za wszelkie cenne rady dotyczące obronności Ukrainy.

„My na Ukrainie naprawdę doceniamy fakt, że mamy takich przyjaciół. Dziękuję każdemu przywódcy, każdemu krajowi, który pomógł nam podczas dwóch lat tej straszliwej wojny na pełną skalę. Razem uratowaliśmy już miliony istnień ludzkich. I w ten sam sposób musimy wspólnie zagwarantować, że Putin nie będzie w stanie zniszczyć naszych osiągnięć i nie będzie mógł rozszerzyć swojej agresji na inne narody” – powiedział prezydent.

Jak podał Ukrinform, podczas otwarcia międzynarodowej konferencji na rzecz Ukrainy w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że Europa powinna działać szybciej w obliczu rosnącego zagrożenia bezpieczeństwa ze strony Rosji, potrzebny jest także zdecydowany przełom w zrozumieniu potrzeb Ukrainy.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta Ukrainy


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-