Rosja, która nie przestrzega zasad bezpieczeństwa światowego, powinna pozostać w przeszłości – Prezydent

Rosja, która nie przestrzega zasad bezpieczeństwa światowego, powinna pozostać w przeszłości – Prezydent

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Rosja, która nie przestrzega zasad bezpieczeństwa globalnego, musi pozostać w przeszłości.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział to podczas swojego przemówienia na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, przekazuje Ukrinform.

„24 lutego mógł oznaczać koniec świata, jaki znamy, świata zasad, zasad, które mają chronić życie. Nasz opór, wspierany przez naszych partnerów, powstrzymał zniszczenie tego systemu, świata opartego na zasadach porządku. Rok 2024 musi być czasem całkowitej odbudowy porządku światowego opartego na zasadach. To nie zasady definiujące życie na świecie muszą należeć do przeszłości, ale Rosja, która nie przestrzega zasad, musi zostać w przeszłości, a możemy to zapewnić nie tylko robiąc coś, ale robiąc wszystko, co konieczne – powiedział Zełenski.

Jak zauważył Prezydent, wojna na Ukrainie dotyka nie tylko naszego państwa czy krajów europejskich. Wojna rosyjska jest w ogóle wojną przeciwko zasadom. Pytanie brzmi, jak długo świat pozwoli Rosji kontynuować wojnę.

„Im dłużej będzie trwała rosyjska agresja przeciwko porządkowi świata opartemu na prawach, tym większe będą zmiany, które wywołuje. Być może ludzie będą musieli żyć w świecie, w którym lokalne wojny nie będą miały charakteru lokalnego. Każdy wybuch wojny będzie wiązał się z ryzykiem zamiany w globalną katastrofę. Być może przemiana żywności lub migracja w broń zachwieje regionalną równowagą i podważy systemy polityczne nie tylko w Europie, ale także na Bliskim Wschodzie, w Afryce, w obu Amerykach. Być może Europa jest u progu swojego czasu kiedy kwestia stosowania art. 5 Traktatu o NATO nie będzie sprawą Waszyngtonu w ogóle, ale będzie sprawą stolic europejskich” – powiedział Zełenski.

Dodał, że 23 lutego 2022 r. żadne z tych pytań nie istniało, ale obecnie są częścią rzeczywistości.

Częścią rzeczywistości jest to, że bezpieczeństwa brakuje nie tylko dużym państwom, ale także małym. A Rosja pod przewodnictwem Putina może sprawić, że rok 2024 będzie katastrofalny dla wielu społeczeństw.

Jak podaje Ukrinform, 16 lutego w hotelu Bayerischer Hof rozpoczęła się 60 Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, będąca międzynarodową platformą dyskusji na temat międzynarodowej polityki bezpieczeństwa, i potrwa do 18 lutego. Głównymi tematami tegorocznej konferencji są wojny w Izraelu i na Ukrainie, światowy kryzys bezpieczeństwa, konflikty zbrojne, problemy migracyjne, klimat oraz rozwój najnowszych technologii. Do Monachium przyjechali przywódcy kilkudziesięciu państw i rządów, delegacje parlamentarne, ministrowie obrony i spraw zagranicznych, szefowie organizacji międzynarodowych, naukowcy, eksperci, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego i liderzy biznesu.

Foto: Kancelaria Prezydenta


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-