Przyszłość Ukrainy w NATO - państwa Trójkąta Weimarskiego przyjęły wspólne oświadczenie

Przyszłość Ukrainy w NATO - państwa Trójkąta Weimarskiego przyjęły wspólne oświadczenie

Ukrinform
Ministrowie spraw zagranicznych krajów Trójkąta Weimarskiego – Francji, Niemiec i Polski – przyjęli w poniedziałek wspólne oświadczenie, w którym podkreślono wsparcie dla Ukrainy.

O tym informuje Ukrinform.

„W obliczu bezprecedensowego pogorszenia środowiska bezpieczeństwa w Europie w wyniku wojny Rosji na pełną skalę przeciwko Ukrainie, potwierdzamy naszą niezachwianą determinację we wspieraniu Ukrainy w ochronie jej niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej oraz odpieraniu rosyjskiej agresji” – czytamy w dokumencie.

Zdaniem ministrów w tej wojnie zagrożone są interesy bezpieczeństwa europejskiego. „Podejmiemy działania, które pozwolą na niepowodzenie nielegalnej agresji Rosji i będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne” – podkreślili.

Porozumienie osiągnięte 1 lutego w sprawie utworzenia Funduszu Ukraińskiego jest wyraźnym sygnałem długoterminowego wsparcia dla Ukrainy – stwierdzono w oświadczeniu. Obecnie niezwykle istotne jest zapewnienie Ukrainie terminowego, przewidywalnego i trwałego wsparcia wojskowego, co potwierdziła Rada Europejska, w szczególności za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Pokojowego, Misji Wsparcia Wojskowego UE i Sił Koalicji, a także poprzez bezpośrednią pomoc dwustronną ze strony państw członkowskich Państw według potrzeb Ukrainy.

„Rosja nie może liczyć na zmęczenie Europy, ale musi spodziewać się pełnej odpowiedzialności za wszystkie nielegalne działania i zbrodnie popełnione na Ukrainie. Wszyscy rosyjscy sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – podkreślają autorzy dokumentu.

Ministrowie wzywają do przyjęcia 13. pakietu sankcji wobec Rosji i zobowiązują się do walki z uchylaniem się od sankcji, wzmocnienia egzekwowania przyjętych środków ograniczających, w tym wobec Białorusi, oraz wdrożenia dalszych sankcji sektorowych i indywidualnych, których celem jest w szczególności ograniczenie zdolności Rosji do prowadzenia wojna

Trzy kraje będą wspólnie nalegać na dalszy rozwój potencjału wojskowego i współpracy europejskiej w dziedzinie uzbrojenia, a także na zwiększenie wydatków Unii Europejskiej na obronność, co zapewni wzmocnienie europejskiego wkładu w bezpieczeństwo euroatlantyckie.

„Będziemy prowadzić konsultacje w przededniu szczytu NATO, który odbędzie się w lipcu w Waszyngtonie, przyczyniając się do dalszego wzmacniania odstraszania i obrony Sojuszu, a także demonstrując niezachwiane wsparcie dla Ukrainy na drodze jej euroatlantyckiej integracji” – podkreślili ministrowie.

W oświadczeniu stwierdzono, że kraje będą nadal współpracować, „aby pomóc Ukrainie w postępie na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej”.

Jednocześnie autorzy zauważają: „W pełni popieramy prawo Ukrainy do wyboru własnych mechanizmów bezpieczeństwa. Razem będziemy w dalszym ciągu wspierać postęp Ukrainy w osiąganiu interoperacyjności i dodatkowych reform w sektorze bezpieczeństwa. Przyszłość Ukrainy jest w NATO.”

Jak wynika z komunikatu, trzy kraje czekają „na aktualizację raportu Komisji Europejskiej na temat reform na Ukrainie, który powinien zostać przedstawiony jak najszybciej przed rozpoczęciem negocjacji w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej”.

Będą współpracować, „aby pomóc Ukrainie zdobyć wiedzę o głównych obszarach prawodawstwa Unii Europejskiej, a także będziemy formułować konkretne projekty dla Ukrainy w procesie przystępowania do Unii Europejskiej”.

Ponadto Niemcy, Francja i Polska będą współpracować „na rzecz inwestowania w przyszłość Ukrainy, w tym poprzez ewentualne wspólne projekty odbudowy”. Przyczynią się także do pomyślnego przeprowadzenia III Konferencji w sprawie Odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w dniach 12-13 czerwca w Berlinie.

Jak podał Ukrinform, ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski rozmawiali w poniedziałek na zamku La Celle-Saint-Cloud pod Paryżem o pomocy dla Ukrainy, walce z rosyjską dezinformacją i wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem.

Trójkąt Weimarski powstał w 1991 roku jako forma współpracy międzynarodowej pomiędzy Polską, Niemcami i Francją.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-