Na stronie internetowej Prezydenta opublikowano dekret o dymisji Załużnego

Na stronie internetowej Prezydenta opublikowano dekret o dymisji Załużnego

Ukrinform
Opublikowano Dekret Prezydenta Ukrainy w sprawie odwołania Walerego Załużnego ze stanowiska Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych.

O tym informuje Ukrinform, powołując się na stronę internetową głowy państwa.

„Zwolnić Walerego Fedorowycza ZAŁUŻNEGO ze stanowiska Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy” – czytamy w dokumencie.

Jak podał Ukrinform, 8 lutego prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Walerym Załużnym i podziękował mu za dwa lata ochrony Ukrainy.

Później w wiadomości wideo Prezydent ogłosił mianowanie generała pułkownika Aleksandra Syrskiego na Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy.

Załużny został powołany na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy 27 lipca 2021 r.

Walery Załużny urodził się 8 lipca 1973 roku w Nowogradzie-Wołyńskim, obwód żytomierski. Ukończył z wyróżnieniem połączony wydział wojskowy Odesskiej Wyższej Szkoły Dowództwa Połączonego w 1997 r., a także Akademię Obrony Narodowej Ukrainy ze złotym medalem w 2007 r.

Piastował stanowiska Szefa Połączonego Sztabu Operacyjnego Sił Zbrojnych Ukrainy – I Zastępcy Dowódcy Zjednoczonych Sił (2018), Szefa Sztabu – Pierwszego Zastępcy Dowódcy Sił Dowództwa Operacyjnego „Zachód” Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy (2017). Był dowódcą 51. samodzielnej brygady zmechanizowanej w latach 2009-2012 i 24. samodzielnej brygady zmechanizowanej w latach 2007-2009.

W grudniu 2019 r. Załużnyj został mianowany dowódcą Dowództwa Operacyjnego „Północ”.

4 marca 2022 roku otrzymał stopień generała.

23 maja 2022 roku znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych osób 2022 roku magazynu Time.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta Ukrainy


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-