Na stronie internetowej Prezydenta opublikowano dekret o dymisji Załużnego

Na stronie internetowej Prezydenta opublikowano dekret o dymisji Załużnego

Ukrinform
Opublikowano Dekret Prezydenta Ukrainy w sprawie odwołania Walerego Załużnego ze stanowiska Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych.

O tym informuje Ukrinform, powołując się na stronę internetową głowy państwa.

„Zwolnić Walerego Fedorowycza ZAŁUŻNEGO ze stanowiska Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy” – czytamy w dokumencie.

Jak podał Ukrinform, 8 lutego prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Walerym Załużnym i podziękował mu za dwa lata ochrony Ukrainy.

Później w wiadomości wideo Prezydent ogłosił mianowanie generała pułkownika Aleksandra Syrskiego na Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy.

Załużny został powołany na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy 27 lipca 2021 r.

Walery Załużny urodził się 8 lipca 1973 roku w Nowogradzie-Wołyńskim, obwód żytomierski. Ukończył z wyróżnieniem połączony wydział wojskowy Odesskiej Wyższej Szkoły Dowództwa Połączonego w 1997 r., a także Akademię Obrony Narodowej Ukrainy ze złotym medalem w 2007 r.

Piastował stanowiska Szefa Połączonego Sztabu Operacyjnego Sił Zbrojnych Ukrainy – I Zastępcy Dowódcy Zjednoczonych Sił (2018), Szefa Sztabu – Pierwszego Zastępcy Dowódcy Sił Dowództwa Operacyjnego „Zachód” Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy (2017). Był dowódcą 51. samodzielnej brygady zmechanizowanej w latach 2009-2012 i 24. samodzielnej brygady zmechanizowanej w latach 2007-2009.

W grudniu 2019 r. Załużnyj został mianowany dowódcą Dowództwa Operacyjnego „Północ”.

4 marca 2022 roku otrzymał stopień generała.

23 maja 2022 roku znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych osób 2022 roku magazynu Time.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta Ukrainy


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-