Zełenski spotkał się z przedstawicielami szwajcarskiego parlamentu

Zełenski spotkał się z przedstawicielami szwajcarskiego parlamentu

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z szefami obu izb oraz szefami frakcji szwajcarskiego parlamentu.

Jak podaje Ukrinform, o tym poinformowała strona internetowa głowy państwa.

Podczas swojej wizyty w Konfederacji Szwajcarskiej Zełenski spotkał się z przewodniczącym Rady Narodowej Szwajcarskiego Zgromadzenia Federalnego Erikiem Nussbaumer i przewodniczącą Rady Kantonów Evą Herzog, a także z szefami partii i frakcji szwajcarskiego Zgromadzenia Federalnego.

Wideo : Zełenski/Official

Głowa państwa podziękował Konfederacji Szwajcarskiej za zdecydowane wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także za pomoc humanitarną w obliczu agresji Rosji na pełną skalę. Podkreślono, że Szwajcaria stała się pierwszym miejscem zorganizowania międzynarodowej konferencji na temat odbudowy Ukrainy, która odbyła się w 2022 roku w Lugano.

Rozmówcy szczegółowo omówili wsparcie Szwajcarii dla ukraińskiej formuły pokojowej i dalsze kroki w jej realizacji. Prezydent podziękował za udane spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej, które odbyło się 14 stycznia w Davos i zgromadziło przedstawicieli ponad 80 krajów i organizacji międzynarodowych.

Prezydent poinformował szwajcarskich parlamentarzystów o sytuacji na polu bitwy i zwrócił uwagę na wagę wysiłków państw partnerskich na rzecz ochrony Ukrainy.

Foto: Kancelaria Prezydenta

Głowa państwa podkreślił znaczenie udziału Szwajcarii w specjalnym trybunale międzynarodowym ds. zbrodni rosyjskiej agresji.

Zełenski podziękował szwajcarskiemu parlamentowi za przyjęcie mocnego oświadczenia na początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

Rozmówcy zwrócili uwagę na znaczenie wystąpienia Prezydenta Ukrainy do Zgromadzenia Federalnego i narodu Szwajcarii, które Głowa Państwa wygłosił latem 2023 r., w celu konsolidacji wsparcia dla Ukrainy.

Głowa państwa poruszył także kwestię uznania przez Zgromadzenie Federalne Szwajcarii Wielkiego Głodu z lat 1932–1933 za ludobójstwo Ukraińców.

Jak podaje Ukrinform, 15 stycznia prezydent Wołodymyr Zełenski przybył do Szwajcarii , gdzie odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-