Prezydent na spotkaniu z szefem MSZ Japonii - Ta wizyta jest mocnym sygnałem wsparcia

Prezydent na spotkaniu z szefem MSZ Japonii - Ta wizyta jest mocnym sygnałem wsparcia

wideo
Ukrinform
Prezydent na spotkaniu z szefem MSZ Japonii - Ta wizyta jest mocnym sygnałem wsparcia

Pierwsza międzynarodowa wizyta japońskiej minister spraw zagranicznych Yoko Kamikawy w Kijowie jest mocnym sygnałem wsparcia dla Ukrainy.

O tym oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z szefem MSZ Japonii, przekazuje Ukrinform.

„To bardzo miłe, że składa Pani w tym roku swoją pierwszą międzynarodową wizytę w Kijowie. Dziękuję za ten mocny sygnał wsparcia dla ukraińskiego społeczeństwa” – powiedział Zełenski podczas spotkania.

Złożył kondolencje Japonii w związku ze śmiercią ludzi w wyniku trzęsienia ziemi i zapewnił, że Japończycy mogą liczyć na wsparcie Ukrainy.

Ze swojej strony Kamikawa podkreśliła, że ​​jej wizyta jest istotna w kontekście przygotowań do konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w lutym w Tokio. Zauważyła, że ​​kraje będą nadal współpracować na rzecz wzmocnienia stosunków dwustronnych i odbudowy Ukrainy.

Kancelaria Prezydenta informuje, że podczas spotkania rozmówcy omówili prace nad umową o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy. „Rozpoczęcie negocjacji z Japonią w sprawie dwustronnej umowy o bezpieczeństwie to ważny krok. Jesteśmy zdeterminowani aktywnie działać na rzecz jak najszybszego podpisania tego dokumentu” – powiedział Zełenski i podziękował Japonii za aktywne wsparcie ukraińskiej formuły pokojowej i gotowość udziału w kolejnym spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego, które odbędzie się w Davos. Kamikawa ogłosiła gotowość Japonii do objęcia współprzywództwa w realizacji pierwszego punktu Formuły.

Podczas spotkania szczególną uwagę poświęcono zacieśnieniu współpracy z Japonią w kwestii odbudowy Ukrainy. Głowa państwa nakreślił priorytetowe obszary współpracy i potwierdził chęć aktywnej współpracy ze stroną japońską na rzecz pomyślnego przebiegu Konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w lutym w Tokio.

Jak podano, ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Japonii Dmytro Kuleba i Yoko Kamikawa podczas spotkania w Kijowie omówili realizację Formuły Pokojowej, przygotowania do konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy w Tokio oraz współpracę w ramach MAEA w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa obiektów jądrowych na Ukrainie.

Foto: Kancelaria Prezydenta


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-