Priorytety w stosunkach z UE i NATO są dość jasne – Zełenski

Priorytety w stosunkach z UE i NATO są dość jasne – Zełenski

wideo
Ukrinform
Nasze priorytety w stosunkach z UE i NATO są dość jasne: pełna realizacja decyzji o otwarciu negocjacji, przygotowanie ram negocjacyjnych z Unią Europejską, a także wypracowanie takiego systemu relacji i komunikacji z członkami Sojuszu że każde państwo, każdy przywódca w 100% czuje, że razem z Ukrainą NATO stanie się znacznie silniejsze.

Jak podaje Ukrinform, prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił to w wieczornym przesłaniu wideo.

Wideo: Kancelaria Prezydenta, Telegram

Życzę wam zdrowia, drodzy Ukraińcy!

Kilka podsumowań tego dnia.

Pierwsze. Minister Spraw Zagranicznych Japonii składa wizytę na Ukrainie. Nasz bardzo ważny, bardzo silny partner. Jestem wdzięczny za osiągnięty poziom stosunków między naszymi państwami – prawdziwe partnerstwo, partnerstwo strategiczne. Jestem wdzięczny za wsparcie, jakiego Japonia udzieliła naszemu krajowi. Jest to zarówno pomoc w zakresie bezpieczeństwa, jak i silne przywództwo w Grupie Siedmiu i w ogóle w polityce międzynarodowej, a także wsparcie gospodarcze – doceniamy to – i humanitarne wzmocnienie Ukrainy. Jednym z naszych najlepszych wyników międzynarodowych są nasze stosunki z Japonią. Teraz pojawił się nowy, duży pakiet wsparcia energetycznego dla Ukrainy. Jestem wdzięczny za wsparcie finansowe naszego państwa. Omówiliśmy nasze dalsze zaangażowanie, w tym zaplanowaną na luty konferencję w sprawie odbudowy Ukrainy, a także dalsze wspólne kroki w zakresie bezpieczeństwa, prace nad Formułą Pokojową i wzmocnienie sankcji wobec Rosji. Jestem pewien, że ten rok będzie wystarczająco znaczący dla naszych relacji.

Drugie. Szwecja. Wziąłem udział w otwarciu konferencji bezpieczeństwa organizowanej corocznie przez szwedzkie stowarzyszenie „Ludzie i Obrona”. Jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie Północnej i najbardziej reprezentacyjne w Szwecji. Konferencja potrwa przez tydzień – dzisiaj jest pierwszy dzień. Przedstawiłem wizję naszego państwa dotyczącą wyzwań i szans, jakie obecnie istnieją dla naszych państw – Ukrainy i Szwecji oraz dla Europy w ogóle. Kluczem jest solidarność i wspólne działania. Pokazaliśmy już, że nasza konsolidacja – wszystkich w Europie i wolnym świecie – jest w stanie przezwyciężyć wszelkie, nawet na największą skalę, przejawy agresji. A w tym roku musimy zrobić jeszcze więcej. Do tego należy dodać współpracę w zakresie produkcji obronnej – w ramach wspólnych projektów, zwłaszcza na Ukrainie. Szwedzkie wozy bojowe SV-90, szwedzka artyleria – „łucznicy” – sprawdziły się już w rękach naszych żołnierzy na froncie. A cała Europa ma wystarczający potencjał, aby zagwarantować bezpieczeństwo w każdych okolicznościach i nastrojach w polityce światowej.

Trzecie. Odbyło się długie spotkanie dotyczące naszych planów na ten rok w stosunkach z partnerami w Unii Europejskiej i NATO. Nasza komunikacja, nasze wewnętrzne zmiany, etapy relacji, na które liczymy. Również niepubliczna praca z partnerami. Jasno formułujemy zadanie. W posiedzeniu uczestniczyli Przewodniczący Rady Najwyższej, szef rządu i właściwy wicepremier, minister spraw zagranicznych, minister obrony narodowej i jego pierwszy zastępca oraz międzynarodowi eksperci Kancelarii Prezydenta, a także szef Urzędu. Nasze priorytety są jasne: w pełni wdrożyć decyzję o rozpoczęciu negocjacji, przygotować ramy negocjacyjne z Unią Europejską, a także wypracować taki system relacji i komunikacji z członkami Sojuszu, aby każde państwo, każdy przywódca czuł się jednym stu procentach, że wspólnie z Ukrainą NATO stanie się znacznie silniejsze.

Jeszcze jedno. Dziś w Pokrowsku i okolicznych wsiach przez cały dzień trwają prace ratownicze. To jest obwód doniecki. Konsekwencje rosyjskiego ataku rakietowego. Trwają poszukiwania osób pod gruzami. Na miejscu pracują wszystkie niezbędne służby, w szczególności nasi ratownicy Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy i policja. I jestem wdzięczny wszystkim zaangażowanym w tę pracę. Chciałbym szczególnie wspomnieć o sierżancie Witaliju Ale, starszym sierżancie Wołodymyrze Dołżence, starszym poruczniku Bohdanie Machulnym i majorze Siergieju Pisznograjewie. Jestem wdzięczny za Wasze poświęcenie. Chciałbym także wspomnieć o funkcjonariuszach policji w obwodzie donieckim: sierżancie policji Ilji Petrenko, poruczniku policji Jarosławie Jaresko i kapitanie policji Serhiju Lewczence. Dzięki chłopaki.

Chciałbym także powiedzieć o policjantach obwodu charkowskiego – tych, którzy pomagają uporać się ze skutkami ataków rosyjskich terrorystów, pomagają ludziom, komunikują się z bliskimi tych, którzy zginęli, ustalają prawdę i utrwalają dowody rosyjskich zbrodni wojennych. W szczególności chciałbym wspomnieć o policjantach, którzy pracowali na miejscu po rosyjskim ataku na wieś Groza: major policji Julii Brażo, major Natalii Matwijenko i pułkownik Oksanie Olijnyk. Jestem wdzięczny Wam i wszystkim Waszym współpracownikom, którzy pracują dla dobra ludzi i Ukrainy.

Dziękujemy wszystkim na Ukrainie, którzy dodają siły naszemu państwu, wzmacniają nasze pozycje, naszym żołnierzom i całemu narodowi ukraińskiemu.

Chwała Ukrainie!


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-