Zełenski przeprowadził wideokonferencję z Dudą

Zełenski przeprowadził wideokonferencję z Dudą

zdjęcie, wideo
Ukrinform
W Święto Niepodległości Polski Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowę za pośrednictwem wideokonferencji z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Poinformowała o tym Kancelaria Prezydenta – podaje Ukrinform.

Szef państwa ukraińskiego złożył gratulacje przywódcy Polski i całemu narodowi polskiemu z okazji Dnia Niepodległości. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że niepodległość Ukrainy zawsze będzie silnym wsparciem dla wolności Polski.

„Nasze narody – wraz z całą Europą – przeszły długą drogę i zawsze, gdy byliśmy po tej samej stronie, zmienialiśmy historię na lepszą. Niesamowite rzeczy mogą się wydarzyć, jeśli Ukraińców i Polaków zjednoczy wspólny cel. Jak w bitwach pod Orszą i Zamościem, tak i teraz, w toczącej się walce o wolność Ukrainy, a więc i Polski. Wygramy tę bitwę, bo cenimy się nawzajem” – powiedział prezydent.

Jak zapewnił Zełenski, Ukraińcy zawsze będą wdzięczni narodowi polskiemu za pomoc w trudnych czasach rosyjskiej agresji.

„Jestem wdzięczny, że polskie serca odczuły rytm serc ukraińskich dokładnie wtedy i w taki sposób, w jaki było to potrzebne. Jestem wdzięczny, że dla Polaków takie wartości jak honor, wolność i solidarność są naprawdę fundamentalne. Jestem też wdzięczny za pokój i szacunek dla wszystkich naszych ludzi, którym daliście schronienie, dzieląc się ciepłem polskiego domu” – powiedział szef państwa.

Zełenski podkreślił znaczenie silnych relacji między Ukrainą a Polską jako jednego z fundamentów jedności europejskiej.

„Jedność Europy – to nasz wspólny interes – może być potężna tylko wtedy, gdy jednym z jej fundamentów będzie sojusz woli Ukrainy i Polski, gdy będziemy razem, gdy będziemy razem w Unii Europejskiej i NATO, i we wszystkich decydujących momentach naszej wspólnej historii. Razem jesteśmy co najmniej dwa razy silniejsi” – powiedział.

Ze swojej strony Duda podkreślił, że jego kraj będzie nadal wspierać Ukrainę w walce z rosyjską agresją i na drodze do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej.

Prezydent RP pogratulował szefowi państwa ukraińskiego decyzji Komisji Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE.

„Gratuluję Państwu tego postępu i faktu, że pomimo trudnej sytuacji militarnej, na drodze do Unii Europejskiej realizujecie kolejne postulaty. Nie tylko Wam kibicujemy, ale będziemy Was wspierać, będziemy wspierać Wasze aspiracje” – powiedział Prezydent RP.

Jak podawał Ukrinform, Rzeczpospolita Polska obchodzi Święto Niepodległości 11 listopada (1918). Święto to zostało oficjalnie wprowadzone w kwietniu 1937 r., lecz potem zostało odwołane. Po zakończeniu II wojny światowej Święto Niepodległości Polski jest oficjalnie obchodzone dopiero od 1989 roku.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-