Blokowanie granicy z Ukrainą: polska partia „Konfederacja” wsparła akcję przewoźników

Blokowanie granicy z Ukrainą: polska partia „Konfederacja” wsparła akcję przewoźników

Ukrinform
Polska Partia „Konfederacja” będzie wspierać akcję blokowania granicy z Ukrainą przez przewoźników, która powinna rozpocząć się 6 listopada.

Poinformował o tym jeden z szefów partii Krzysztof Bosak na wspólnej konferencji prasowej z przewoźnikami w piątek – relacjonuje korespondent Ukrinformu.

„Jesteśmy dziś razem z liderami branży transportowej, z ludźmi prowadzącymi interesy, z przewoźnikami, którzy od 6 listopada postanowili ponownie rozpocząć blokadę granicy z Ukrainą. Przewoźnicy wznawiają strajk ze względu na nieuzasadnione oczekiwania branży, ze względu na bardzo trudną sytuację... Będziemy wspierać protesty polskich przewoźników” – powiedział Bosak.

Z kolei przedstawiciele branży transportowej zgłosili główne żądania pod adresem polskiego rządu.

Podczas konferencji ogłoszono także, że do protestu dołączą się rolnicy, przedstawiciele przemysłu przetwórczego oraz „wszyscy, którzy cierpią z powodu nieodpowiedzialnej polityki wschodniej” obecnego rządu, która przynosi „ogromne straty” przedsiębiorstwom.

Jednocześnie uczestnicy konferencji oświadczyli, że nie wypowiadają się przeciwko Ukrainie, ale chcą, aby rząd „zaczął dbać o polskich przedsiębiorców”.

Jak informowaliśmy, polscy przewoźnicy zamierzają rozpocząć od 6 listopada blokowanie ruchu towarowego w pobliżu drogowych punktów kontrolnych Korchowa-Krakowiec, Hrebenne-Rawa Ruska i Dorohusk-Jagodzin na granicy polsko-ukraińskiej.

Jak wiadomo, wśród żądań polskich przewoźników, którzy od 6 listopada grożą zablokowaniem lub maksymalnym utrudnieniem ruchu samochodowego na granicy polsko-ukraińskiej, znajdują się m.in.: przywrócenie praktyki wydawania zezwoleń dla ukraińskich przewoźników ; wzmocnienie zasad przewozu przewoźników zagranicznych w ramach ECMT (Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu); brak możliwości rejestracji spółek w Polsce, jeżeli ich działalność finansowa odbywa się poza terytorium UE; utworzenie osobnej kolejki w E-kolejce dla samochodów z tablicami rejestracyjnymi krajów UE; utworzenie osobnej kolejki na wszystkich granicach dla ciężarówek bez ładunku, a także uzyskanie dostępu do ukraińskiego systemu „Szlak”.

Wcześniej w komentarzu dla Ukrinformu Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz podkreślił, że Ukraina wysłała do Polski notę ​​dyplomatyczną z prośbą o niedopuszczenie do blokowania wspólnej granicy przez polskich przewoźników. Według niego takie blokowanie zaszkodzi interesom obu krajów i negatywnie wpłynie na stosunki handlowe. Wyraził nadzieję, że polskim władzom uda się porozumieć z potencjalnymi protestującymi, aby uniknąć zablokowania granicy. Zwarycz zaznaczył, że Ambasada i Konsulat Generalny Ukrainy są w tej sprawie w stałym kontakcie z Ministerstwem Infrastruktury Polski oraz z przedstawicielami województw podkarpackiego i lubelskiego.

Ministerstwo Rozwoju Wspólnoty, Terytoriów i Infrastruktury poinformowało we wtorek, że zwróciło się do Ministerstwa Infrastruktury Polski i Dyrekcji ds. Mobilności Komisji Europejskiej z prośbą o odbycie spotkania ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu rozwiązania kwestii memorandów wykonawczych w sprawie przepustowości ukraińsko-polskich punktów kontrolnych. Jak podkreślało ministerstwo, takie strajki i blokady graniczne szkodzą zarówno Kijowowi, jak i Warszawie.

W październikowych wyborach parlamentarnych w Polsce partia „Konfederacja” uzyskała ponad 7% głosów, co pozwoliło jej zdobyć 18 mandatów w Sejmie.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-