Zełenski -Borrell - Jesteśmy szczerze wdzięczni UE za jedność we wspieraniu Ukrainy

Zełenski -Borrell - Jesteśmy szczerze wdzięczni UE za jedność we wspieraniu Ukrainy

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z wysokim przedstawicielem Unii Europejskiej Josepem Borrellem o przyspieszeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy, przyznaniu nowej transzy finansowej, nowym pakiecie unijnych sankcji wobec Rosji oraz kwestii ukraińskiej integracji europejskiej.

Poinformowała o tym służba prasowa głowy państwa, podaje Ukrinform.

Prezydent odnotował odbycie w Kijowie pierwszego w historii stosunków Ukrainy z Unią Europejską spotkania na miejscu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE.

„Jesteśmy szczerze wdzięczni UE i jej państwom członkowskim za potwierdzenie w ten sposób jedności we wspieraniu Ukrainy” – powiedział.

Zełenski podkreślił znaczenie przyspieszenia dostarczenia Ukrainie międzynarodowej pomocy wojskowej. W tym kontekście podkreślono konieczność przeznaczenia nowej, ósmej transzy w wysokości 500 mln euro w ramach Europejskiego Funduszu Pokojowego (EPF) na wsparcie Sił Zbrojnych, a także utworzenia specjalnego Funduszu Pomocy dla Ukrainy w wysokości kwoty 20 miliardów euro w ramach EPF na trwałe wsparcie potrzeb obronnych Ukrainy na lata 2024–2027.

Chodzi także o konieczność zatwierdzenia przez wszystkie państwa członkowskie UE inicjatywy Komisji Europejskiej dotyczącej uruchomienia programu Ukraine Facility, który przewiduje alokację dla Ukrainy 50 miliardów euro w ciągu najbliższych czterech lat.

Ponadto strony omówiły potrzebę jak najszybszego przyjęcia 12. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji oraz jego kluczowe priorytety.

Głowa państwa podkreślił, że ​​Ukraina liczy na pozytywną ocenę Komisji Europejskiej w ramach pakietu rozszerzeniowego i przyjęcie przez Radę Europejską decyzji w sprawie rozpoczęcia do końca roku r. negocjacji w sprawie przystąpienia kraju do UE.

Wideo: Kancelaria Prezydenta

Jednocześnie Prezydent podziękował Unii Europejskiej za aktywny udział w realizacji wszystkich punktów ukraińskiej Formuły Pokojowej.

Jak informowaliśmy, w poniedziałek w Kijowie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów Spraw Zagranicznych UE pod przewodnictwem Wysokiego Przedstawiciela UE Josepa Borrella.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-