Sprawa o ludobójstwo: Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ wznawia rozprawy w sprawie roszczeń Ukrainy przeciwko Federacji Rosyjskiej

Sprawa o ludobójstwo: Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ wznawia rozprawy w sprawie roszczeń Ukrainy przeciwko Federacji Rosyjskiej

zdjęcie
Ukrinform
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ w Hadze wznawia w poniedziałek rozprawy w sprawie pozwu Ukrainy przeciwko Rosji dotyczącego Konwencji o ludobójstwie.

Według korespondenta Ukrinformu, w dniach 18-27 września odbędą się publiczne wysłuchania zastrzeżeń wstępnych zgłoszonych przez Rosję.

Przesłuchania odbędą się w dwóch turach: Rosja będzie przemawiać 18 i 25 września, a Ukraina 19 i 27 września.

Spór dotyczy interpretacji, stosowania i egzekwowania Konwencji z 1948 r. o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa.

W pozwie do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Ukraina żąda pociągnięcia Federacji Rosyjskiej do odpowiedzialności za zniekształcenie pojęcia „ludobójstwa”.

Ukraina złożyła ten pozew 26 lutego 2022 r., dwa dni po rozpoczęciu inwazji Federacji Rosyjskiej na pełną skalę.

Kreml oskarżył Kijów o ludobójstwo, którego Ukraina rzekomo dopuszczała się w Donbasie od 2014 roku. Zatem Federacja Rosyjska wykorzystała to jako powód do wprowadzenia wojsk i przeprowadzenia inwazji na pełną skalę 24 lutego 2022 r.

Swoje stanowiska przedstawią strony, w tym państwa, które wystąpiły z inicjatywą przyłączenia się do sprawy.

Swoimi interwencjami do sprawy przyłączyły się 32 państwa. Wezmą także udział w rozprawie sądowej. 5 czerwca 2023 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjął postanowienie uznające interwencje 32 państw za dopuszczalne.

To niespotykana w historii liczba krajów: w procesie uczestniczy 34 członków ONZ ze 193, czyli prawie 20 proc.

Sąd przeprowadzi rozprawę dotyczącą jurysdykcji i jeżeli uzna, że ​​jest właściwy i że pozew jest w całości lub w części dopuszczalny, to kolejnym krokiem będzie rozpoznanie sprawy co do istoty.

Jak podawał Ukrinform, Ukraina złożyła w sekretariacie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze oświadczenie o wszczęciu postępowania przeciwko Rosji w sprawie „sporu... dotyczącego interpretacji, stosowania i wdrażania Konwencji z 1948 roku o zapobieganiu i wdrażaniu kara za zbrodnię ludobójstwa”.

Od października 2022 r. Federacja Rosyjska zgłaszała wstępne zastrzeżenia co do właściwości Trybunału i dopuszczalności wniosku Ukrainy.

Przypomnijmy, że 16 marca 2022 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ nakazał Federacji Rosyjskiej natychmiastowe zaprzestanie inwazji na Ukrainę.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-