Kuleba powiedział Blinkenowi o zapotrzebowaniu Ukrainy na systemy obrony powietrznej i szczegółowo omówił dostawę ATACMS

Kuleba powiedział Blinkenowi o zapotrzebowaniu Ukrainy na systemy obrony powietrznej i szczegółowo omówił dostawę ATACMS

Ukrinform
Podczas rozmów z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział Blinkenowi o zapotrzebowaniu Ukrainy na systemy obrony powietrznej oraz szczegółowo omówił kwestię zapewnienia rakiet dalekiego zasięgu ATACMS.

Kuleba powiedział to na wspólnej konferencji prasowej ze swoim amerykańskim kolegą w Kijowie, przekazuje korespondent Ukrinform.

Szef ukraińskiej dyplomacji zauważył, że podczas dzisiejszych negocjacji dużo rozmawiał z Blinkenem na temat broni i podziękował mu za już podjęte decyzje i za te, które zostaną ogłoszone. Zdaniem Kuleby sekretarz stanu USA powróci do Waszyngtonu z jak najdokładniejszym zrozumieniem naszych potrzeb.

„Rozmawialiśmy o wzmocnieniu obrony powietrznej. Dziś, gdy sekretarz stanu był w drodze do Kijowa, Kijów doświadczył kolejnego ataku rakietowego, który dotknął także inne regiony Ukrainy. Dlatego właściwie nie poświęciliśmy dużo czasu na dyskusję o potrzebach w zakresie obrony powietrznej, bo wszystko jest oczywiste, potrzeba jest niezwykle istotna. Ogłosiłem jedynie liczbę systemów obrony powietrznej potrzebnych do ochrony korytarza zbożowego, naszych miast i naszych ludzi” – powiedział Kuleba.

Dodał, że dziś szczegółowo omawiano także kwestię dostarczenia Ukrainie rakiet ATACMS dalekiego zasięgu.

„Odbyliśmy bardzo merytoryczną rozmowę i cieszę się, że ta opcja pozostaje otwarta. Oczekujemy, że dyskusje w administracji (USA) zakończą się pozytywną decyzją. Dziś skupiliśmy się na tym osobno” – poinformował szef MSZ.

Jak podaje Ukrinform, Pentagon przyznał Ukrainie nowy pakiet pomocy obronnej o wartości 175 mln dolarów. USA przekażą Ukrainie między innymi amunicję do HIMARS, pociski artyleryjskie 155 mm i 105 mm, moździerze 81 mm i miny do nich, pociski czołgowe 120 mm ze zubożonym uranem, rakiety kierowane TOW, Javelin i AT-4 systemy przeciwpancerne, ponad 3 miliony naboi do broni strzeleckiej, taktyczna nawigacja powietrzna i systemy bezpiecznej łączności, a także części zamienne do różnego rodzaju sprzętu.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-