Zełenski omówił z Blinkenem wsparcie Ukrainy, sytuację na froncie i wzmocnienie obrony powietrznej

Zełenski omówił z Blinkenem wsparcie Ukrainy, sytuację na froncie i wzmocnienie obrony powietrznej

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przebywającym z wizytą w naszym kraju sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Poinformowała o tym służba prasowa Kancelarii Prezydenta – podaje Ukrinform.

Głowa państwa podkreśliła, że ​​Antony Blinken odwiedza Ukrainę już po raz trzeci od początku inwazji na Rosję na pełną skalę. Zełenski nazwał tę wizytę ważnym przejawem stałego wsparcia naszego kraju i jego obywateli ze Stanów Zjednoczonych w walce z agresorem.

„To trudne wyzwanie, trudny okres dla naszego społeczeństwa i bardzo doceniam wizyty amerykańskich partnerów. Jestem bardzo wdzięczny panu, prezydentu Bidenowi i całemu narodowi amerykańskiemu za wsparcie Ukrainy” – podkreślił Zełenski .

Szczegółowo informował rozmówcę o sytuacji na froncie, a także o pilnych potrzebach obronnych ukraińskich obrońców, w szczególności w zakresie broni dalekiego zasięgu, artylerii i pojazdów opancerzonych.

W związku z tym zauważono wiodącą pozycję USA w zapewnianiu wszechstronnego wsparcia wojskowego, finansowego i humanitarnego.

W związku z kontynuacją terroru rakietowego ze strony Rosji podkreślono potrzebę wzmocnienia zdolności obrony powietrznej Ukrainy, gdyż utworzenie niezawodnej tarczy powietrznej jest kluczem do rozwoju gospodarki i ochrony życia Ukraińców.

Głowa państwa potwierdził zaproszenie strony amerykańskiej do udziału w Forum Przemysłu Obronnego, zaplanowanym na jesień tego roku.

„Jestem niezmiernie wdzięczny, że Stany Zjednoczone są liderem w sprawach obronności, zapewniają skonsolidowane wsparcie międzynarodowe w dostarczaniu niezbędnej broni. Naród ukraiński, Siły Zbrojne w pełni to rozumieją i są za to szczerze wdzięczni” – stwierdził.

Zełenski zauważył, że pomoc Stanów Zjednoczonych w sektorze energetycznym jest dla Ukrainy ważna, zwłaszcza w przededniu okresu zimowego.

Podczas spotkania szczegółowo omówiono dalsze sposoby realizacji ukraińskiej formuły pokojowej.

Prezydent wyraził wdzięczność za rolę Stanów Zjednoczonych w przyjęciu deklaracji „Grupy Siedmiu” w sprawie wsparcia dla Ukrainy oraz odnotował rozpoczęcie negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie przygotowania projektu stosownej umowy dwustronnej.

Zwrócono uwagę na kwestie przygotowań do kluczowych wydarzeń międzynarodowych i podkreślono wagę III Szczytu Pierwszych Dam i Dżentelmenów w Kijowie.

Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta Ukrainy


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-