Warszawa pragnie dobrych relacji z Kijowem – polskie MSZ

Warszawa pragnie dobrych relacji z Kijowem – polskie MSZ

Ukrinform
Wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński podkreślił, że Polsce zależy na dobrych stosunkach z Ukrainą, które będą oparte na zasadzie wzajemnego szacunku i zrozumienia interesów narodowych.

Informuje o tym Polskie Radio, informuje Ukrinform.

Jak zaznaczono, 2 sierpnia w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP odbyło się spotkanie z tymczasowym charge d'affaires Ukrainy.

Zdaniem Jabłońskiego, Warszawie zależy na dobrych stosunkach z Kijowem, ale powinny one opierać się na zasadzie wzajemnego szacunku i zrozumienia interesów narodowych.

Dodał, że Polska nadal będzie wspierać Ukrainę w wojnie z Rosją, bo Federacja Rosyjska jest zagrożeniem także dla Polaków.

„Chronimy Polskę. Ukraina broni się sama, ale mamy wspólny interes i w tym się wspieramy. Są sprawy, co do których mamy inny pogląd, co do których wciąż nie możemy się zgodzić. Nikt tego nie ukrywa, ale pracujemy nad tym” – powiedział urzędnik.

Jak informowaliśmy, szef Biura Polityki Międzynarodowej przy Prezydencie RP Marcin Przydacz, komentując postulat pięciu krajów UE przedłużenia ograniczeń w imporcie ukraińskiego zboża, powiedział, że Kijów „powinien zacząć doceniać rolę, jaką odegrała Polska dla Ukrainy w ostatnich miesiącach i latach”.

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Andrij Sybiha nazwał takie wypowiedzi bezpodstawnymi.

Następnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało ambasadora RP na Ukrainie Bartosa Cichockiego.

MSZ RP poinformowało 1 sierpnia, że ​​w związku z wypowiedziami przedstawicieli władz ukraińskich wezwano do MSZ ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza. Ponieważ jednak Zwarycz przebywa obecnie w Kijowie na spotkaniu ambasadorów, jego zastępca został w środę zaproszony do polskiego MSZ.

Prezydent Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze , że Ukraina niezwykle docenia historyczne wsparcie Polski, która wraz z Ukrainą stała się prawdziwą tarczą Europy, „a w tej tarczy nie może być ani jednej rysy”.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-