Top 5 rosyjskich fejków o szczycie NATO w Wilnie

Top 5 rosyjskich fejków o szczycie NATO w Wilnie

Fact-checking
Ukrinform
W dniach 11-12 lipca odbył się w Wilnie szczyt NATO, w którym uczestniczyła delegacja ukraińska pod przewodnictwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Zgodnie z wynikami pierwszego dnia szczytu ogłoszono uzgodnione stanowisko uczestniczących państw: Ukraina zostanie przyjęta do NATO w trybie skróconym, czyli bez realizacji Planu działań w sprawie członkostwa. Podjęto również decyzję w sprawie pakietu politycznego i praktycznego wsparcia dla Ukrainy oraz powołania Rady Ukraina-NATO, której pierwsze posiedzenie odbyło się 12 lipca.

W przeddzień i podczas Szczytu rosyjska propaganda zaatakowała przestrzeń informacyjną fejkami i manipulacjami mającymi na celu podważenie zaufania między partnerami. Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji zebrało pięć głównych fałszywych informacji rozpowszechnianych przez Rosję na temat szczytu i Ukrainy.

Fejk: najpopularniejsze brytyjskie publikacje zignorowały szczyt NATO i udział w nim prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

12 lipca kanały rosyjskiego Telegramu i prokremlowscy użytkownicy Telegramu rozpowszechnili wybór zdjęć z pierwszych stron popularnych brytyjskich publikacji, których tematem przewodnim był skandal seksualny z udziałem dziennikarza BBC. Stało się to powodem do ponownego stwierdzenia, że ​​„Zachód jest zmęczony Ukrainą” .

Fakt: wybór obejmuje czasopisma: The Sun, Daily Mirror, Daily Star i inne publikacje, które tradycyjnie preferują „żółte” tematy. Jednocześnie najpopularniejsze i najbardziej autorytatywne media społeczno-polityczne The Times, The Independent, The Daily Telegraph i The Guardian poświęciły Ukrainie i szczytowi NATO obszerne materiały, a trzy z nich umieściły zapowiedzi tych artykułów na pierwszej stronie.

Fejk: Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg jest rozczarowany wynikami ukraińskiej kontrofensywy na południu.

W rosyjskich środkach masowego przekazu pojawiła się wiadomość, że sekretarz generalny NATO w rozmowie z Politico rzekomo przyznał się do obecności „poważnych problemów” w „nagłośnionej” ofensywie Sił Obronnych Ukrainy na południu. Rozpowszechniając to stwierdzenie, propaganda stara się udowodnić, że zachodni partnerzy nie wierzą w sukces Ukrainy.

Fakt: we wspomnianym wywiadzie, opublikowanym w przededniu szczytu w Wilnie, sekretarz generalny NATO optymistycznie ocenił perspektywy Sił Zbrojnych na Południu i zaznaczył, że mimo trudności ukraińskie wojska posuwają się naprzód. Rosyjska propaganda wymyśliła cytat Stoltenberga i przypisała mu słowa, których nie powiedział.

Fejk: Ukraina nie otrzymała zaproszenia do NATO na szczycie w Wilnie z powodu „nieudanej kontrofensywy”.

Kanały rosyjskiego Telegramu aktywnie piszą o „porażce” ukraińskiej kontrofensywy i tłumaczą, że właśnie z powodu braku spektakularnych zwycięstw militarnych w przededniu szczytu NATO w Wilnie Ukraina nie otrzymała zaproszenia do Sojuszu.

Fakt: uczestnicy szczytu nie komentowali wyników operacji Sił Zbrojnych Ukrainy na południu, a dzień wcześniej Sekretarz Generalny NATO pozytywnie ocenił działania Sił Zbrojnych Ukrainy. W Wilnie podjęto decyzję o przystąpieniu Ukrainy do NATO w przyszłości w trybie uproszczonym, bez Planu Działań na rzecz Członkostwa oraz o utworzeniu Rady Ukraina-NATO.

Fejk: rosyjska armia nie używa na Ukrainie amunicji kasetowej.

Podczas wileńskiego szczytu NATO rosyjskie środki masowego przekazu opublikowały wywiad z ministrem obrony Sergiejem Szojgu, w którym skomentował on perspektywy członkostwa Ukrainy w NATO, działania wojenne na południu i pomoc wojskową Zachodu dla Ukrainy. Szojgu twierdzi, że armia rosyjska rzekomo „powstrzymała się i powstrzymuje się” od użycia amunicji kasetowej na Ukrainie. Ale „zostaną do tego zmuszeni” po tym, jak Siły Zbrojne Ukrainy zaczną używać amerykańskiej amunicji kasetowej.

Fakt: Rosja aktywnie używa amunicji kasetowej zarówno podczas działań wojennych, jak i podczas ataków terrorystycznych na Charków, Sumy, Zaporoże i inne ukraińskie miasta. W opublikowanym w maju 2022 roku raporcie organizacji praw człowieka Human Rights Watch mówiono o użyciu przez armię rosyjską na Ukrainie co najmniej sześciu rodzajów amunicji kasetowej. 8 kwietnia 2022 r. Rosjanie uderzyli w stację kolejową Kramatorsk pociskiem balistycznym Toczka-U z głowicą kasetową, zabijając 54 osoby dorosłe i siedmioro dzieci. Rannych zostało 121 osób, w tym 16 dzieci.

Fejk: Stany Zjednoczone uznały „strategiczną porażkę” Ukrainy i zablokują wejście Ukrainy do NATO, aby uniknąć wojny z Rosją.

Rosyjscy propagandyści aktywnie rozpowszechniali w sieciach społecznościowych fragment przemówienia rzecznika Departamentu Stanu USA Matta Millera, który powiedział, że „wojna stała się strategiczną porażką Ukrainy”. A wiele anonimowych kanałów Telegram twierdziło, że Miller rzekomo powiedział, że „przystąpienie Ukrainy do NATO podczas konfliktu oznaczałoby wojnę USA z Rosją” i że „za prezydenta Bidena tak się nie stanie”.

Fakt: Miller przez przypadek użył w odniesieniu do Ukrainy słów „strategiczna porażka”. Natychmiast przeprosił i wyjaśnił, że ma na myśli strategiczną porażkę Rosji. Zostało to odnotowane zarówno w nagraniu wideo z briefingu, jak i w transkrypcji opublikowanej na stronie internetowej Departamentu Stanu.

Słowa o wojnie USA z Rosją w związku z przystąpieniem Ukrainy do NATO, do której „nie dojdzie pod rządami prezydenta Bidena”, to wymysł rosyjskich fałszerzy. Miller nie składał takich oświadczeń.

Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-