Duda zaapelował do NATO o konsekwentne wspieranie Ukrainy

Duda zaapelował do NATO o konsekwentne wspieranie Ukrainy

Ukrinform
Państwa NATO muszą być konsekwentne w swoim wsparciu dla Ukrainy. Oprócz Rosji reżim Łukaszenki jest również czynnikiem destabilizującym na wschodniej flance Sojuszu.

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział to podczas otwarcia szczytu „Bukareszteńskiej Dziewiątki” (B9) w Bratysławie, donosi korespondent Ukrinform.

Według niego rosyjska agresja na Ukrainę, a także działania Białorusi są czynnikami destabilizującymi w regionie. Wśród takich zagrożeń wymienił w szczególności hybrydowe ataki Białorusi na polską granicę, wykorzystanie białoruskich baz lotniczych przez rosyjskie samoloty do dalszych bombardowań Ukrainy oraz rozmieszczenie broni jądrowej na terytorium Republiki Białoruś.

„To są wyzwania, które musimy wspólnie rozwiązać. Dlatego musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO i Ukrainy pozostało wysoko na liście priorytetów politycznych wszystkich członków Sojuszu. Musimy konsekwentnie wzmacniać nasz potencjał obronny, modernizować nasze siły zbrojne, realizować postanowienia ostatniego szczytu NATO, a także robić wszystko, co możliwe, aby wzmocnić obecność sojuszników w regionie. Musimy też być konsekwentni w naszym wsparciu dla Ukrainy, bo Rosja jest ciągłym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa” – powiedział Duda.

Jak informowaliśmy, we wtorek w Bratysławie odbywa się spotkanie przywódców "Bukareszteńskiej Dziewiątki" (B9) z udziałem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Głównymi tematami negocjacji są przygotowania do lipcowego szczytu NATO oraz pomoc Ukrainie w odparciu rosyjskiej agresji.

Format B9, czyli „Bukareszteńska Dziewiątka”, utworzono z inicjatywy prezydentów Rumunii i Polski w listopadzie 2015 r., obejmuje państwa wschodniej flanki NATO. Oprócz Polski i Rumunii, B9 obejmuje również Bułgarię, Węgry, Słowację, Czechy, Litwę, Łotwę i Estonię.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-