Stefanczuk przemawiał w polskim parlamencie

Stefanczuk przemawiał w polskim parlamencie

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Ukraina liczy na pomoc Polski w „wielkim i ambitnym” projekcie odbudowy kraju.

O tym powiedział przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk podczas przemówienia przed Parlamentem RP, donosi korespondent Ukrinform.

„Pomimo wojny musimy dziś rozpocząć odbudowę Ukrainy. Postrzegamy Polskę jako ważną część tego dużego i ambitnego projektu. Razem odbudujemy Ukrainę lepszą niż była” – podkreślił marszałek ukraińskiego parlamentu.

Stefanczuk podziękował także za rozpoczętą przez Polskę konfiskatę rosyjskich aktywów.

„Wyrządzone nam szkody muszą zostać zrekompensowane przez agresora” – dodał.

Szef Rady Najwyższej zaznaczył, że świat widział, jakie okropności Rosja przyniosła ukraińskiej ziemi. W niektórych miastach, takich jak Bucza, Borodzianka, Izjum, Czernihów, nadal znajdują się miejsca tortur i bezimienne pochówki powstałe w wyniku okupacji rosyjskiej.

Stefanczuk powiedział, że Ukraina robi wszystko, „aby każdemu przywrócić imię i nazwisko, aby został godnie pochowany, bo to jest niezbywalne prawo, prawo do godnego pochówku i prawo do wiecznej pamięci”.

„Jesteśmy gotowi i otwarci na współpracę z Polską. Wspólnie poszukujemy i przywracamy miejsca pamięci. Wspólnie przywrócimy z zapomnienia nazwiska tych, którzy spoczywają w bezimiennych grobach zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce” – podkreślił marszałek ukraińskiego parlamentu.

Jak poinformował Ukrinform, przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk przebywa z dwudniową wizytą w Polsce.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-