Szczyt NATO powinien zbliżyć Ukrainę do Sojuszu - marszałek Senatu RP

Szczyt NATO powinien zbliżyć Ukrainę do Sojuszu - marszałek Senatu RP

Ukrinform
Lipcowy szczyt NATO powinien zbliżyć Ukrainę do Sojuszu.

O tym powiedział marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki podczas wspólnej konferencji prasowej dla środków masowego przekazu w środę w Warszawie z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefańczukiem,

Grodzki na spotkanie przybył w ukraińskiej wyszywance - donosi korespondent Ukrinformu.

Jak zauważył marszałek izby wyższej polskiego parlamentu, Senat, podobnie jak cały naród polski, zawsze wspiera Ukrainę w świetle barbarzyńskiej agresji Rosji.

„Robimy wszystko, aby zwycięstwo Ukrainy w tym starciu z barbarzyńcami nastąpiło jak najszybciej i zakończyło się pełnym przywróceniem integralności terytorialnej Ukrainy” – podkreślił Grodzki.

Według niego Senat RP podejmuje znaczące wysiłki na rzecz Ukrainy, w szczególności przyjmując w ostatnim czasie cztery uchwały wspierające Ukrainę: w sprawie aspiracji europejskich i euroatlantyckich Ukrainy, w sprawie uznania przywództwa Rosji za reżim terrorystyczny, potępiającą deportację ukraińskich dzieci w głąb Rosji i próbę ich rusyfikacji.

Polski polityk wyraził nadzieję, że podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie "zostaną podjęte kolejne kroki, aby Ukraina jak najszybciej weszła do struktur NATO".

Według niego priorytetami Polski w polityce europejskiej jest jak najszybsza integracja i kolejne kroki na drodze do członkostwa Ukrainy w UE.

„Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, że mimo wojny i barbarzyńskich ataków Rosji na ludność cywilną Ukraina po kolei wypełnia warunki członkostwa, więc mam nadzieję, że wraz z przystąpieniem Ukrainy do UE ten proces szybko się zakończy” – podkreślił marszałek Senatu RP.

Podziękował też Ukrainie za wypełnianie zobowiązań w zakresie dostaw żywności do krajów Azji i Afryki w czasie wojny.

„I to nie wina Ukrainy, że tranzyt żywności przez Polskę został w niewytłumaczalny sposób zakłócony. Trzeba eksportować ukraińskie zboże i otwierać elewatory na następne żniwa, żeby świat nie cierpiał głodu z powodu wojny, bo takie były właśnie intencje Putina: wywołać nastroje antyukraińskie w krajach, które importowały zboże” - podkreślił marszałek Senatu RP.

Podkreślił też, że należy zrobić wszystko, aby zatrzymać przestępstwo wywożenia ukraińskich dzieci do Rosji i jak najszybciej zwrócić je do domu.

Grodzki podkreślił, że Polska i Senat kraju jednoznacznie opowiadają się za koniecznością ukarania rosyjskich zbrodniarzy przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, który ściga już część Rosjan, a także powołania specjalnego trybunału dla zbrodni rosyjskiej agresji na Ukrainę.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-