Odbudowa i zbliżający się szczyt NATO - Stefanczuk spotkał się z marszałkami w Polsce

Odbudowa i zbliżający się szczyt NATO - Stefanczuk spotkał się z marszałkami w Polsce

zdjęcie
Ukrinform
Przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk spotkał się w Polsce z marszałkami Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim.

Poinformował o tym korespondent Ukrinform.

„Rozmawialiśmy o odbudowie Ukrainy. Podczas odbudowy spodziewamy się na Ukrainie wszystkich najpotężniejszych i najlepszych firm świata, w tym firm polskich, bo dziś Polska zrobiła bardzo dużo dla naszego przyszłego zwycięstwa” – powiedział Stefanczuk podczas wspólnego briefingu z Witek.

Przewodniczący Rady Najwyższej poinformował również, że na omówiono kwestie powołania specjalnego trybunału międzynarodowego przeciwko Federacji Rosyjskiej, zwalczania uprowadzania ukraińskich dzieci przez Rosję, akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO.

„Rozmawialiśmy o wszystkich niuansach szczytu wileńskiego, który wkrótce się odbędzie. Osobno omawialiśmy też kwestię szczytu parlamentarnego NATO, w którym również będziemy uczestniczyć” – dodał Stefanczuk.

Ponadto Stefanczuk zaprosił Marszałka Sejmu RP do udziału w tegorocznej Platformie Krymskiej, która odbędzie się w Pradze (Czechy) w październiku.

Marszałek ukraińskiego parlamentu podziękował Polsce za wsparcie dla Ukrainy.

Jak podkreśliła przewodnicząca Sejmu Elżbieta Witek, cały polski Sejm, bez znaczenia jaka jest przynależność partyjna posłów, dziś popiera Ukrainę.

„Zdajemy sobie sprawę, że wszyscy musimy wspierać Ukrainę w aspekcie wojskowym, dyplomatycznym i humanitarnym, aby ta wojna jak najszybciej zakończyła się zwycięstwem Ukrainy” – powiedziała Witek.

Dodała, że ​​wolna i niepodległa Ukraina to wolna i bezpieczna Polska i Europa.

Witek zaznaczyła, że ona i jej ukraiński kolega rozmawiali o przygotowaniu kolejnego, 11. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.

Poinformowała, że ​​w dniach 1-3 czerwca w Wilnie odbędzie się spotkanie szefów parlamentów państw NATO, na którym omówione zostaną również euroatlantyckie perspektywy Kijowa. Według niej Sejm RP będzie pracował nad uchwałą popierającą członkostwo Ukrainy w NATO.

„Jeśli chodzi o członkostwo Ukrainy w UE, kraje Unii Europejskiej podjęły wspólne wysiłki, aby Ukraina znalazła się teraz na dobrej i szybkiej drodze do członkostwa w UE” – podkreślił Witek.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że Polska nadal będzie wspierać Ukrainę, ponieważ doskonale rozumie zagrożenie ze strony Rosji.

„Rozumiemy, że Putin nie poprzestanie na Ukrainie, wiemy o zamiarach odbudowy wielkich imperialnych pozycji Rosji i nie możemy do tego dopuścić” – podkreśliła Witek.

Podczas wspólnego briefingu z Grodzkim w Polsce marszałek parlamentu Ukrainy zwrócił uwagę, że podczas spotkania z marszałkiem Senatu RP poruszono kwestie powrotu ukraińskich dzieci do domu z Rosji, sankcji wobec Federacji Rosyjskiej oraz dalszej współpracy między krajami, w tym gospodarczej.

Stefanczuk podziękował polskiemu Senatowi za podjęcie decyzji politycznych wspierających Ukrainę, w szczególności dotyczących jej przyszłości w NATO.

„Jestem przekonany, że armia ukraińska, będąca dziś de facto armią NATO, tylko wzmocni Sojusz. Wiem na pewno, że Senat i wszyscy senatorowie jednogłośnie poparli tę rezolucję, a Ukraina otrzymała wielką szansę na negocjacje (w sprawie integracji euroatlantyckiej – red.) na szczycie w Wilnie” – dodał Stefanczuk.

Jak informowaliśmy, przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk przebywa z roboczą wizytą w RP.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-