Zełenski przemawiał przed przywódcami G7 i dziękował za obronę przeciwlotniczą dla Ukrainy

Zełenski przemawiał przed przywódcami G7 i dziękował za obronę przeciwlotniczą dla Ukrainy

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił się do przywódców „wielkiej siódemki” w Japonii, dziękując im za wsparcie Ukrainy i zwracając się do każdego z osobna.

Tekst jego przemówienia został opublikowany na stronie głowy państwa, przekazuje Ukrinform.

„Podczas tej wojny Ukraina sześć razy uczestniczyła w spotkaniach Grupy Siedmiu, ale online. Teraz jest moment na osobistą wdzięczność” – zaznaczył prezydent.

Zwrócił się osobiście do każdego przywódcy, dziękując za wsparcie dla Ukrainy.

„Razem z wami i wszystkimi naszymi sojusznikami i partnerami osiągnęliśmy taki poziom współpracy, który zapewnia poszanowanie demokracji, prawa międzynarodowego i wolności” – powiedział Zełenski.

Dodał, że „teraz nasza moc rośnie. I każdy, kto może życzyć sobie agresji na kraj demokratyczny, może zobaczyć, jaka będzie odpowiedź”.

„Im bardziej z wami współpracujemy, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że ktokolwiek inny na świecie pójdzie drogą Rosji. Ale czy to wystarczy? Demokracja potrzebuje więcej. Myślę, że potrzebujemy wyraźnego globalnego przywództwa demokracji. To jest najważniejsze, co zapewniamy w ramach naszej współpracy” – powiedział prezydent.

Przytoczył też kilka przykładów takiej współpracy.

„Od wielu lat słyszymy, że Rosja może bezkarnie zaatakować każdy kraj za pomocą hipersonicznych pocisków, których nie można zestrzelić. Rosja chciała, żebyśmy się przestraszyli i w pewnym momencie zdradzili nasze wartości. Cóż, to koniec. „Patrioty” w rękach Ukraińców pokazały, do czego zdolna jest demokracja. Wspólnie udowodniliśmy, że nie chodzi o to, ile pocisków ma nasz wspólny wróg, ale o to, ile mamy systemów obrony powietrznej. „Patriots”, „Iris-T”, „Nasams”, „Crotale”, „Samp-T” – chronią życie w naszych miastach i tym samym tworzą globalną markę bezpieczeństwa dla demokracji” – podkreślił Zełenski.

Według niego, „kiedy takie systemy obrony powietrznej na Ukrainie będą do ochrony wszystkich naszych miast, świat zobaczy, co zdolna jest stworzyć demokracja z tarczą powietrzną”.

„My decydujemy, jakie będzie bezpieczeństwo nieba, a nie nasz wróg. Dziękuję wam, drodzy przywódcy, którzy pomogliście Ukrainie w obronie przeciwlotniczej! Wspólnie uratowaliśmy już tysiące Ukraińców przed rosyjskimi rakietami. Jestem też wdzięczny za decyzję o szkoleniu naszych pilotów na nowoczesnych myśliwcach” – powiedział Zełenski.

Podkreślił, że tarcza powietrzna może być kompletna tylko wtedy, gdy naziemne systemy przeciwlotnicze zostaną uzupełnione nowoczesnymi statkami powietrznymi w powietrzu.

Wideo: Kancelaria Prezydenta Ukrainy

„Jesteśmy teraz na dobrej drodze do zlikwidowania luki w możliwościach. Kiedy nasi piloci poznają F-16 i kiedy te maszyny pojawią się na naszym niebie, będzie to ważne nie tylko dla Ukrainy. To będzie historyczny moment dla całej architektury bezpieczeństwa w Europie i na świecie” – powiedział Zełenski.

Jak informowaliśmy, w Japonii odbył się 48. szczyt G7.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-