Ponad 40 krajów podpisało porozumienie o utworzeniu rejestru strat Ukrainy w wyniku rosyjskiej agresji

Ponad 40 krajów podpisało porozumienie o utworzeniu rejestru strat Ukrainy w wyniku rosyjskiej agresji

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Na szczycie Rady Europy w Reykjaviku ponad 40 krajów i UE podpisało porozumienie o utworzeniu rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie przez rosyjską agresję.

Trzy kolejne kraje wyraziły chęć podpisania deklaracji i są w trakcie wewnętrznych procedur, informuje Ukrinform, powołując się na facebookowe konto wiceminister sprawiedliwości Iryny Mudroj.

„To wielkie zwycięstwo, wielkie osiągnięcie! To pierwszy i najbardziej znaczący wynik wspólnych działań krajów Europy i świata w sprawie pociągnięcia Federacji Rosyjskiej do odpowiedzialności i nieuchronnych odszkodowań” – napisała Mudra.

Podała też informacje o sygnatariuszach. W szczególności stronami umowy są 34 kraje: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Niemcy, Grecja, Islandia, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Monako, Czarnogóra, Holandia, Macedonia Północna, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania, Ukraina.

Członkami stowarzyszonymi jest 7 państw: Albania, Liechtenstein, Republika Mołdawii, UE, USA, Kanada, Japonia. "Trzy kraje wyraziły gotowość i są w trakcie procedur wewnętrznych: Andora, Bułgaria, Szwajcaria" - zaznaczyła wiceminister.

Jednocześnie dokumentu nie podpisało 6 krajów: Azerbejdżan, Armenia, Bośnia, Węgry, Serbia, Turcja. Według Mudroj „pula„ przyjaciół Putina ”jest nadal stabilna”.

Premier Denys Szmyhal podziękował państwom, które wsparły utworzenie rejestru strat.

„Właśnie podpisaliśmy w Reykjaviku deklarację polityczną o utworzeniu rejestru szkód spowodowanych agresją Rosji na Ukrainę. Dziękuję Radzie Europy i wszystkim państwom członkowskim, które poparły tę przełomową decyzję na wysokim szczeblu” – napisał w Telegramie.

Według Szmyhala rejestr jest ważnym etapem na drodze do sprawiedliwości i naprawienia szkód wyrządzonych Ukrainie i Ukraińcom przez Rosję. Teraz trzeba zadbać o funkcjonowanie rejestru, aby ofiary rosyjskiej agresji mogły składać wnioski.

„Naszym celem jest stworzenie kompleksowego mechanizmu kompensacyjnego, który zapewni, że Rosja wypłaci Ukrainie pełne odszkodowanie zgodnie z prawem międzynarodowym. W szczególności kosztem rosyjskich aktywów na świecie. Razem z naszymi partnerami zmierzamy do celu” – podkreślił szef rządu.

Rejestr szkód tworzony jest jako platforma współpracy międzyrządowej działająca w ramach instytucjonalnych Rady Europy. Rejestr jest podmiotem prawnym podlegającym ustawodawstwu krajowemu Królestwa Niderlandów i Ukrainy i fizycznie znajduje się w Holandii.

Otrzymuje i przetwarza informacje o roszczeniach odszkodowawczych i dowodach, jest pierwszym elementem przyszłego Międzynarodowego Mechanizmu Odszkodowań, który zostanie utworzony na mocy odrębnej umowy międzynarodowej we współpracy z Ukrainą. Następnie powołana zostanie Komisja Rewizyjna Likwidacji Szkód oraz Fundusz Rekompensacyjny.

Do Rejestru może przystąpić każde państwo członkowskie lub obserwator Rady Europy i Unii Europejskiej, a także każde inne państwo, które głosowało za rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 14 listopada 2022 r.

Jak poinformował Ukrinform, premier Ukrainy wraz z delegacją rządową bierze udział w szczycie Rady Europy, który rozpoczął się 16 maja w Reykjaviku.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-