Ponad 40 krajów podpisało porozumienie o utworzeniu rejestru strat Ukrainy w wyniku rosyjskiej agresji

Ponad 40 krajów podpisało porozumienie o utworzeniu rejestru strat Ukrainy w wyniku rosyjskiej agresji

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Na szczycie Rady Europy w Reykjaviku ponad 40 krajów i UE podpisało porozumienie o utworzeniu rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie przez rosyjską agresję.

Trzy kolejne kraje wyraziły chęć podpisania deklaracji i są w trakcie wewnętrznych procedur, informuje Ukrinform, powołując się na facebookowe konto wiceminister sprawiedliwości Iryny Mudroj.

„To wielkie zwycięstwo, wielkie osiągnięcie! To pierwszy i najbardziej znaczący wynik wspólnych działań krajów Europy i świata w sprawie pociągnięcia Federacji Rosyjskiej do odpowiedzialności i nieuchronnych odszkodowań” – napisała Mudra.

Podała też informacje o sygnatariuszach. W szczególności stronami umowy są 34 kraje: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Niemcy, Grecja, Islandia, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Monako, Czarnogóra, Holandia, Macedonia Północna, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania, Ukraina.

Członkami stowarzyszonymi jest 7 państw: Albania, Liechtenstein, Republika Mołdawii, UE, USA, Kanada, Japonia. "Trzy kraje wyraziły gotowość i są w trakcie procedur wewnętrznych: Andora, Bułgaria, Szwajcaria" - zaznaczyła wiceminister.

Jednocześnie dokumentu nie podpisało 6 krajów: Azerbejdżan, Armenia, Bośnia, Węgry, Serbia, Turcja. Według Mudroj „pula„ przyjaciół Putina ”jest nadal stabilna”.

Premier Denys Szmyhal podziękował państwom, które wsparły utworzenie rejestru strat.

„Właśnie podpisaliśmy w Reykjaviku deklarację polityczną o utworzeniu rejestru szkód spowodowanych agresją Rosji na Ukrainę. Dziękuję Radzie Europy i wszystkim państwom członkowskim, które poparły tę przełomową decyzję na wysokim szczeblu” – napisał w Telegramie.

Według Szmyhala rejestr jest ważnym etapem na drodze do sprawiedliwości i naprawienia szkód wyrządzonych Ukrainie i Ukraińcom przez Rosję. Teraz trzeba zadbać o funkcjonowanie rejestru, aby ofiary rosyjskiej agresji mogły składać wnioski.

„Naszym celem jest stworzenie kompleksowego mechanizmu kompensacyjnego, który zapewni, że Rosja wypłaci Ukrainie pełne odszkodowanie zgodnie z prawem międzynarodowym. W szczególności kosztem rosyjskich aktywów na świecie. Razem z naszymi partnerami zmierzamy do celu” – podkreślił szef rządu.

Rejestr szkód tworzony jest jako platforma współpracy międzyrządowej działająca w ramach instytucjonalnych Rady Europy. Rejestr jest podmiotem prawnym podlegającym ustawodawstwu krajowemu Królestwa Niderlandów i Ukrainy i fizycznie znajduje się w Holandii.

Otrzymuje i przetwarza informacje o roszczeniach odszkodowawczych i dowodach, jest pierwszym elementem przyszłego Międzynarodowego Mechanizmu Odszkodowań, który zostanie utworzony na mocy odrębnej umowy międzynarodowej we współpracy z Ukrainą. Następnie powołana zostanie Komisja Rewizyjna Likwidacji Szkód oraz Fundusz Rekompensacyjny.

Do Rejestru może przystąpić każde państwo członkowskie lub obserwator Rady Europy i Unii Europejskiej, a także każde inne państwo, które głosowało za rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 14 listopada 2022 r.

Jak poinformował Ukrinform, premier Ukrainy wraz z delegacją rządową bierze udział w szczycie Rady Europy, który rozpoczął się 16 maja w Reykjaviku.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-